Staroměstské náměstí ozdobí 17,5 metru vysoký smrk z Kamenného Přívozu. Do Prahy přijede v noci

23. listopad 2020

Přes 30 let starý smrk Romanu Veselému na zahradě v Kamenném Přívoze působil spíš potíže. Proto ho loni nabídl Praze, jestli by se nehodil jako vánoční strom na Staroměstské náměstí. Jenže neuspěl. Smrk prý nebyl dost vysoký. Za rok ale poporostl a centrum hlavního města nakonec letos ozdobí.

V Kamenném Přívozu nedaleko Prahy v neděli dopoledne pokáceli vánoční strom, který bude umístěný na Staroměstském náměstí v Praze. Jde o 17,5 metru vysoký smrk ztepilý, do Prahy přijede v noci z pondělí na úterý. „Jako již tradičně je to strom, který by byl stejně pokácen. Majitel nám ho nabídl k odprodeji. Letos jsme vybírali ne podle výšky, ale podle tvaru, aby byl pravidelný,“ řekl  Tomáš Jílek ze společnosti Technologie hl. m. Prahy.

Kácení stromu začalo v 9 hodin dopoledne a hotovo bylo zhruba za 45 minut. Strom pokácel několikanásobný mistr České republiky v práci s motorovou pilou Jiří Vorlíček. Následovaly asi dvě hodiny upravování kmenu, aby mohl být umístěn do připraveného uchycení na Staroměstském náměstí.

Před polednem začal jeřáb, na kterém byl strom po celou dobu zavěšený, nakládat strom na 26 metrů dlouhý speciální kamion Kenworth. Nakládání trvalo asi 15 minut. Kamion se odsud vydal do deponie v Modleticích u Prahy. Odsud se v noci z pondělí na úterý vydá po dálnici D1 do centra Prahy, kvůli průjezdu bude nutné vyklidit Pařížskou ulici, nebudou zde moct parkovat auta.

Stovky ozdob a kilometry světelných řetězů

„Ozdoben bude letos takovým způsobem, který asi odpovídá té divné době, ve které žijeme. To znamená, že se na něm objeví určitě barvy české národní trikolory. My jsme udělali takovou anketu mezi občany, není bez zajímavosti, že zvítězilo takové uměřené a poměrně střízlivější ozdobení než v minulých letech. A my jsme to respektovali,“ řekl Jílek.

Podle něj to ale neznamená, že by strom byl chudý, použito bude asi šest kilometrů světelných řetězů a stovky ozdob. „Celkové vyznění by mělo být takové s respektem k té době, protože všichni tušíme, že to nebudou asi úplně klasické Vánoce,“ řekl Jílek.

Majitel získal od Prahy za strom 10.000 korun. Potřeboval jsem ho pokácet a tohle mi přidalo jako slušná možnost, jak s ním naložit, aby ho vidělo ještě co nejvíce lidí na Staroměstském náměstí, řekl majitel stromu Roman Veselý, který ho zhruba před 40 lety vysadil na zahradě u své chaty.

Bohužel, když jsem ho zasadil, nepřemýšlel jsem. Strom má vrchní kořeny, bohužel je blízko plotu a nadzvedává jak mou, tak sousedovu podezdívku. A navíc je blízko komunikace, tady je to otevřené, fouká občas silný vítr. Kdyby na někoho spadl, nestálo by to za to, dodal Veselý. Za pokácený smrk bude na stejném místě vysazovat náhradu.

Podle dřevorubce Jiřího Vorlíčka je strom zdravý a pravidelně rostlý. Jeho stáří podle letokruhů odhaduje na zhruba 35 let.

Rozsvícení bez diváků 

Strom bude letos rozsvícený bez účasti diváků. Praha proto ani neoznámí termín, kdy se strom poprvé rozsvítí, pravděpodobně se tak stane první adventní víkend v noci. Oslavy Vánoc v Praze budou letos z důvodu pandemie v omezené podobě, budou chybět tradiční velké trhy a doprovodné akce.

autor: Kristýna Nevanová | zdroj: ČTK
Spustit audio