Speciálně vycvičení psi budou na Letišti Václava Havla odhalovat koronavirus u cestujících

11. listopad 2020

Nová tréninková hala u letiště, psovodi v ochranných oblecích a bedna na vzorky koronaviru. Právě tak začali tento týden celníci v Kněževsi u Prahy cvičit psy, kteří mají poznat člověka s onemocněním covid-19. Zvládnout to chtějí do konce roku, aby už v lednu mohli začít odhalovat koronavirus u cestujících na pražském letišti.

Práce psovodů se liší od té klasické hlavně v tom, že na sobě mají ochranné obleky a brýle. „Pracujeme s potencionálně rizikovýma věcma, což normálně neděláme,“ říká psovodka Lenka Dyntarová. Samotný výcvik pak bude podobný tomu klasickému. „Třeba tady do těch truhlíků mu dám novou látku a odměňuju ho za to, když se o tu látku zajímá a postupně vytvářím to značení, které po něm chci.“

Celkem šest psů bude Celní správa cvičit v bezprostřední blízkosti Letiště Václava Havla v nové hale. „Jsou to psi, kteří jsou vycvičeni na detekci omamných a psychotropních látek, tabáku, bankovek a zbraní,“ vysvětluje zástupce generálního ředitele Celní správy Pavel Kotraba.

Výcvik psů by měl být hotový do konce roku. Pak budou své schopnost ověřovat v terénu. Počítá se s nimi na letišti, ale v budoucnu by mohli najít uplatnění i v domovech pro seniory.  

autoři: Václav Štefan , jp
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.

Jan Pokorný, ředitel Zpravodajství Českého rozhlasu a moderátor

tata.jpg

Tata a jeho syn

Koupit

Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.