Soud uložil centru Klinika pokutu za nedodržení předběžného opatření

Autonomnímu sociálnímu centru Klinika končí o půlnoci 2. března 2016 smlouva o výpůjčce

Padesát tisíc korun musí zaplatit aktivisté ze sociálního centra Klinika na pražském Žižkově. Pokutu uložil soud za nedodržení předběžného opatření. Řekl to mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Právě tento úřad budovu vlastní.

„Předběžné opatření říká, že výpůjčitelka se musí zdržet užívání těch nemovitých věcí a zejména se zdržet provozování autonomního sociálního centra Klinika,“ řekl Českému rozhlasu mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka.

Aktivisté navíc musí každý den zaplatit tisíc korun za nedodržení nájemní smlouvy. Ta jim skončila v březnu. Pokuty od ÚZSVM už přesáhly 100 tisíc korun, aktivisté zaplatili přes 80 tisíc.

Prázdnou budovu někdejší polikliniky v Jeseniově ulici na pražském Žižkově obsadili aktivisté bez povolení v prosinci 2014. O dva měsíce později budovu získali od ÚZSVM k bezplatné výpůjčce. Svépomocí ji opravili a provozovali tam sociální centrum.

V něm se mimo jiné pořádaly přednášky, ale také sbírky oblečení pro uprchlíky. Letos v únoru na Kliniku zaútočili maskovaní pachatelé – to bylo v den, kdy se v Praze konaly demonstrace proti migraci.

Začátkem března Klinice vypršela smlouva, kterou majetkový úřad neprodloužil, aktivisté v ní však zůstávají dál nelegálně.