Sledování mobilu a sluchátka v uších je největší nešvar chodců, říká policistka Zuzana Pidrmanová

Republiková koordinátorka prevence kriminality Policie České republiky Zuzana Pidrmanová
Republiková koordinátorka prevence kriminality Policie České republiky Zuzana Pidrmanová

Republiková koordinátorka prevence kriminality Policie České republiky Zuzana Pidrmanová prozradila, co má přinést bezpečnostní kampaň Nepozornost zabíjí a také, jaké křižovatky v Praze jsou pro chodce nejnebezpečnější.

„V Praze jsme vytipovali dopravní uzly a křižovatky, kde je hustý dopravní provoz, kde se pohybují tramvaje, vozidla a kde se pohybuje velké množství chodů. Jedná se o oblasti Želivského, Novodvorská, Mánesův most, Na Příkopech, Ječná, Na Strži, na Plzeňské, Evropské nebo třeba na Českomoravské,“ upozorňuje Zuzana Pidrmanová.

Kampaň Nepozornost zabíjí se rozjela celkem v osmi velkých městech. Mezi ně patří i Praha. Ukázat má především rizika mobilů u chodců. „Tramvaj je jízdní souprava, která má několik tun a oproti lidskému tělu je to samozřejmě stroj, který zabíjí. Upozornili jsme i na to, že pozornost je nejdůležitější a že sledování mobilu a sluchátka v uších, co je dnešní nešvar téměř všech chodců, může mít fatální následky,“ říká dále.

Jen v loňském roce se stalo 104 nehod s tramvají, z toho osm skončilo smrtí. „Bohužel často si chodci myslí a přetrvává v nich takový ten názor, že mají na přechodu vždy přednost, ale ono to tak není,“ dodává Pidrmanová.