Slavné domy Nového Města. Kde bydlel Palacký a jak vznikl název Faustův dům?

Většinou byly postaveny jako sídla šlechticů. Řeč je o pražských palácích. U sedmi z nich jsme se zastavili na Novém Městě s Jaroslavou Novákovou z Prague City Tourism.

Dozvěděli jsme se třeba, co bylo inspirací pro pojmenování Faustův dům, kde žil František Palacký i jeho zeť František Ladislav Rieger nebo že palác U Hybernů vlastně není palácem v pravém slova smyslu. Mluvili jsme hlavně o lidech a zajímavých událostech spojených s některými slavnými domy Nového Města pražského. Ohlédli jsme se za příběhy sedmi paláců.

Palác Adria zaujme zdobností i příjemnou pasáží

Pozornost kolemjdoucích určitě umí upoutat rozsáhlý palác Adria na rohu Jungmannovy ulice a Národní třídy. „Je to jeden z čistých příkladů stavby českého slohu, kterým rondokubismus je,“ říká historička Jaroslava Nováková. Dům zdobí také řada soch. Naše průvodkyně ukazuje na průčelí v Jungmannově ulici. „Nad vstupem do pasáže je socha námořníka, který symbolizuje město Terst. A na druhé straně vidíme ženskou postavu. Ta má symbolizovat Prahu a u nohou jí stojí Prašná brána.“

Jak vysvětluje Jaroslava Nováková, budovu nechala postavit v první polovině dvacátých let italská pojišťovací společnost právě z Terstu. K atmosféře paláce patří také kavárna ve druhém patře a pasáž s obchody. Z chodníku vstupujeme právě do pasáže a přicházíme ke vchodu do Divadla Bez zábradlí. Sem se kdysi chodilo do kina, které bylo později přebudováno na divadelní prostor pro Laternu magiku. Po ní tu mělo v 60. letech scénu Divadlo za branou spojené s režisérem Otomarem Krejčou, herci Janem Třískou, Marií Tomášovou a dalšími osobnostmi českého divadla.

Čtěte také

Žil tu děkan lékařské fakulty i Palacký

Pokud se budete procházet Palackého ulicí nedaleko Václavského náměstí, zastavte se na chvíli u MacNevenova paláce. Jeho dnešní podoba pochází z 18. století. „Baron MacNeven, který palác zdědil, nechal tento dům stavebně upravit pro své potřeby,“ říká historička Jaroslava Nováková a na adresu šlechtice dodává: „Šlo o lékaře, přednášel na lékařské fakultě a později byl i jejím děkanem.“

To, že v MacNevenově paláci žil v 19. století František Palacký, napovídá název ulice, ale i busta na domě samotném. „On se stal manželem Terezie Měchurové, dcery známého pražského advokáta, který dům vlastnil.“ Později podobně spojil svůj život s tímto pražským palácem i František Ladislav Rieger, když se stal zetěm Palackého. Byt, kde oba žili a působili, můžete navštívit od května do října po předchozí objednávce. Památník Palackého a Riegera je jednou z expozic Národního muzea. „V tomto bytě se scházela tehdejší intelektuální špička pražské společnosti. Pořádal se tu jeden ze slavných salonů,“ uvádí Jaroslava Nováková.

Ve Faustově domě bydlel i Edward Kelley

V krátkém seriálu jsme se také zastavili u Mladotovského paláce na Karlově náměstí. Pojmenování Faustův dům si zřejmě vysloužil díky svým obyvatelům: alchymistovi Edwardu Kelleymu a později Ferdinandu Antonínovi Mladotovi ze Solopysk, který tu prý dělal hlučné chemické pokusy. A to možná vyvolalo dojem, že se za zdmi něco nekalého děje.

Petschkův palác, který dnes slouží Ministerstvu průmyslu a obchodu, nechal ve dvacátých letech postavit Julius Petschek jako bankovní budovu. „Byla vynikajícně technicky vybavena,“ připomíná historička. „Budova měla různé vymoženosti jako teplovzdušné topení, větrání s klimatizací nebo potrubní poštu.“ Na Novém Městě jsme se zastavili také u Kounického paláce v Panské ulici a paláce Žofín na Slovanském ostrově. Seriál Prahou křížem krážem o těchto slavných domech si můžete poslechnout v našem archivu.

Busta Palackého na MacNevenově paláci na Novém Městě
autor: Jan Zítka
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...