Slavínská krypta se po 65 letech otevřela veřejnosti

4. prosinec 2011

Krypta pod hrobkou Slavín, která je hlavní součástí Vyšehradského hřbitova, patří bezesporu k nejzajímavějším novodobým českým památkám. V kryptě Slavína, která má hlavní motto „Ač zemřeli – ještě žijí“, je pohřbeno 54 osobností.

Jako první tu byl v roce 1901 pochován básník Julius Zeyer, kterého následovali například Alfons Mucha, Ema Destinnová, architekt Josef Gočár nebo vynálezce František Křižík.

Krypta se nyní po 65 letech otevřela veřejnosti díky spolku Svatobor, který ji spravuje. Vstup je zdarma, ovšem časově i počtem osob omezený. Do krypty je totiž povolen vstup jen 12 osobám v jednu chvíli a pobyt v kryptě je jen na 10 minut. K návštěvě je nutná časová vstupenka, kterou si návštěvníci mohou vyzvednout v pokladně Starého purkrabství.

Pokud se vám návštěva Slavína dnes, ani v jiném víkendu do 18. prosince nehodí, můžete využít také páteční možnosti, kdy bude krypta otevřena ještě 9. a 16. prosince, ovšem jen od 13 do 14 hodin.

Více informací naleznete na webových stránkách Vyšehradského adventu

autor: Adriana Krobová
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.