Škvarková pomazánka

Škvarky jsou jedním z nejlepších výsledků po každé zabijačce. Pokud se vám je podaří nesníst je najednou a nějaké vám zbydou, určitě je zkuste využít do pomazánky.

Jediná trošičku pracnější věc je vzít mlýnek na maso a škvarky pomlít, ale zbytek už se zvládne v míse a je to poměrně rychle hotové.

Ingredience
  • 250 g škvarků
  • 1 menší cibule
  • 2 lžíce plnotučné hořčice
  • 4 lžíce sádla
  • 2 natvrdo vařená vejce
  • 1 sterilovaná okurka

Jak chutná nejlepší škvarková pomazánka, mi poradil žďárský řeznický mistr Pavel Čuda – po té jeho se u nás doma vždycky jen zapráší. A přitom není potřeba ani tolik ingrediencí.

"Po vyškvaření ty škvarky jenom umelete. Nemusí to být úplně najemno, ale ani nahrubo, prostě tak akorát. Pak to dáte do nějaké misky, namícháte si to nějakým ručním šlehačem – přidáte tam trochu vepřového sádla, aby to bylo mastnější, přidáte tam sůl, hořčici obyčejnou plnotučnou a můžete to dochutit speciální směsí na škvarkovou pomazánku. Když je to domácí výroba, tak se tam přidává najemno nakrájený kyselý okurky a najemno nakrájená vařená vajíčka. Ale to je na okamžitou spotřebu, to můžete jíst, jeden den, druhý den, ale pak už se v tom ty okurky můžou zkazit."

Ano, i kyselé okurky mohou zkysnout a s nimi i celá pomazánka, takže buď ji rychle sníst, nebo okurky a vajíčka vynechat. Obě varianty jsou vynikající – na snídani, svačinu nebo večeři.

autor: dak

Související

  • Francouzské škvarky se smetanou

    Bůček po francouzsku se může stát originálním silvestrovským pohoštěním. Není to příliš dietní recept, ale až ho ochutnáte, v tu ránu na nějaké diety zapomenete.

  • Rybí škvarky

    Když někde uvidíte na stánku nebo při rybářských závodech rybí speciality, zaručeně první, co se vyprodá rychlostí blesku, budou rybí škvarky.

  • Škvarky na pivu a na víně

    Vrcholí masopust a od popeleční středy začne doba postní. Mezi masopustní dobroty patří i zabijačka.

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.