Šití je opět v módě

30. září 2017

Dříve uměla šít každá mladá dáma. Dnes už to tak běžné není, ale je jasné, že se šití opět vrací do módy. Důkazem je i sdílená šicí dílna Pokoj č. 10 na Letné. Jana Pelánová ji založila tak trochu pro sebe. Chtěla si udělat nějaké hezké místo, kam může přijít a rovnou začít šít. Postupně začala organizovat kurzy pro začátečníky a zájem byl obrovský. Naučit se šít ovšem nechtějí jen ženy, hlásí se i pánové.

Mimo kurzy si sem může přijít jen tak šít kdokoli. V dílně je k dispozici šest základních šicích strojů a bude i overlock a coverlock. "To jsou technologicky jiné typy strojů. Lidé, co šijí, tak tomu trošku rozumí. A vědí, že když tenhle stroj nemají doma, tak je pro ně výhodnější si třeba sem přijít k němu sednout a to co si doma sešpendlili, tak si to tady sešijí. Olemují si kraj trička a hotovo," vysvětluje Jana Pelánová.

Jana Pelánová si šicí dílnu dělala tak trochu pro sebe
Ve sdílené šicí dílně je k dispozici 6 strojů
Dvakrát měř, jednou šij
Šití si vyzkoušela i Klára Škodová
autor:
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.