Sháníte vstupenky na letní divadelní scény? Máte šanci, lidé je vlivem pandemie kupují často až na poslední chvíli

14. červenec 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Na Výstavišti Praha Holešovice vyrostlo šapitó Azyl78, kam se přestěhuje scéna Jatka78 a poskytne zázemí mnoha divadlům a souborům i další živé kultuře

Stejně jako hudebníci si i divadelní herci přes léto užívají hraní pod širým nebem. I na letních scénách ale můžeme pozorovat silný vliv koronavirové pandemie, a to nejen na jednotlivých hygienických opatřeních. Podle pořadatelů se výrazně změnil hlavně způsob, jak lidé nakupují vstupenky.

Čtěte také

„Způsob prodeje vstupenek se zásadně změnil. Dřív jsme byli zvyklí, že jsme prodávali dlouho dopředu, a teď spíš funguje to, že se to prodává na poslední chvíli, což je vlastně občas trochu o nervy,“ popisuje situaci Azylu78 jeho produkční Magdalena Novotná. Příčinou podle ní může být hlavně strach diváků z dlouhodobého plánování a dynamických proměn pandemické situace.

Jediným představením, které Azyl78 vyprodal téměř okamžitě, tak byla inscenace Velký třesk. V té se spojila taneční skupina Dekkadancers s populární kapelou Tata Bojs.

Kupování vstupenek na poslední chvíli se netýká jen Azylu78. Stejnou zkušenost má také pražské Studio DVA, a to na obou svých letních scénách – v Holešovicích i na Vyšehradě. Podle mluvčího divadla Tomáše Přenosila ale může tento nový trend pro řadu návštěvníků znamenat výhodnou příležitost. „Letošní rok je specifický a vlastně jedinečný v tom, že i na dlouho dopředu v minulosti vyprodané tituly jsou ještě k dispozici vstupenky,“ říká Přenosil.

Studio DVA si navíc během léta zahraje na dalších venkovních jevištích. Mimo jiné i v brněnském Amfiteátru Kraví hora – letní scéně Divadla Bolka Polívky. To se na změny způsobené pandemií rozhodlo reagovat už při skladbě programu, který rozšířilo téměř o polovinu. Zájmu diváků prý také pomohlo včasné spuštění předprodeje, který divadlo zahájilo už v prosinci.

autor: Josef Kaňka
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.