S princeznou do královského apartmá i po stopách slavných skladatelů

Chtěli byste se ocitnout s princeznou v královském apartmá? Váš sen se může proměnit v realitu. Na zámku Sychrov vás do jediného opravdového královského apartmá v naší republice může zavést princezna v rámci zkrácené dětské prohlídky. Navíc vám popíše, co opravdové princezny dělaly a jak vypadal jejich den. Společně s ní se můžete podívat do míst, kde se pohybovala filmová Zlatovláska nebo Nesmrtelná teta, ale třeba i věhlasný hudební skladatel Antonín Dvořák.

Na jeho působení mají na Sychrově památku v podobě dosud funkčních varhan, na které osobně hrál a také komponoval. Zajímavý příběh, který se váže k jeho setkání s panem hrabětem, uslyšíte v našem rozhovoru s kastelánem Milošem Kadlecem. Navíc i slavná jména králů, kteří apartmá využili. Poslechněte si.

Státní zámek Sychrov

Pokud vaše děti spíše dají na autority, pak se můžete nechat provést zámkem Litomyšl paní Kajetánou - zámeckou paní, která dětem řekne zajímavé informace z každodenního života aristokratické rodiny okolo roku 1830. Čeká vás povídání o dobovém cestování, vzniku rodinných portrétů, výuce dětí, stolování, oblíbených jídlech či hrách. Na zámku zapsaném na seznam světového dědictví UNESCO budete pozváni i do unikátního zámeckého divadla, které znal i litomyšlský rodák Bedřich Smetana. Na zámku je k vidění i sbírka historických klavírů.

Hudební pokoj

Chtějí-li se děti třeba i trochu bát, pak s nimi zajeďte na zámek Děčín. Vaším tajemným průvodcem vám může být Zikmund z Vartenberka alias Černý rytíř. Zavítáte s ním do třinácté komnaty. S ním se dostanete do dob husitských válek. Přenést se můžete i do doby největšího rozkvětu a slávy Děčínského zámku, stejně jako to před vámi učinil hudební skladatel Fryderyk Chopin. Ten se tu pravděpodobně zamiloval a také zkomponoval svůj známý valčík As-dur, zvaný Děčínský. Jeho piano ale na zámku už bohužel nenajdete.

Zámek Děčín