Rozhovory o rychlých kolech a závodění

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 02223100.jpeg

Hned po Novém roce jsme měli možnost přivítat v našem vysílání mistry volantu, kteří reprezentovali - a někteří stále reprezentují - naši republiku v automobilovém sportu. Skutečnou legendou ve své kategorii nákladních vozů se stal devatenáctinásobný účastník a hlavně šestinásobný vítěz Dakarské Rallye Karel Loprais. Dnes už dění na trati sleduje jen jako divák.

V našem rozhovoru prozradil, že v mládí neměl ani tušení, že se někdy stane uznávaným závodníkem. Byl zaměstnán jako testovací jezdec Tatry, ale pak přišla možnost jet závod Paříž - Dakar. Kdy a jak se dostal do týmu a jakých nej dosáhl? I to uslyšíte v našem rozhovoru. Dozvíte se i to, proč Karel Loprais už po dvacáté do slavného závodu nenastoupil, i zajímavosti o jiných závodech, kde předváděl svůj um.

Kluk v akci Filip Sajler

K motoristickému sportu se člověk může dostat i tak, že se přižení do závodnické rodiny. Přesně to se stalo známému šéfkuchaři a jednomu z televizních "Kluků v akci" Filipu Sajlerovi. Málo kdo ví, že se kromě vaření věnuje i závodům do vrchu. Několik let nás ve třídě N reprezentuje i na mistrovství Evropy. Jak říká, je to koníček, ale jeho tchán je opravdový nadšenec a profesionál. Jeho příkladu zřejmě nešlo odolat. V mistrovství ČR závodí ve stejné kategorii nejen s tchánem, ale i se svojí drahou polovičkou. Jak byl loni v rodinném boji úspěšný, se dozvíte z našeho rozhovoru. A nejenom to. Olda Burda si s Filipem Sajlerem samozřejmě povídal i o vaření a mlsných jazycích slavných.

Tomáš Enge

V nejrychlejších závodech světa, ve Formuli 1, jsme zatím v celé historii měli jen jednoho zástupce. Tím je dosud závodící Tomáš Enge. Téměř celý rok tráví v Německu a na různých místech planety. V Čechách se zdržuje jen pár dní v roce. Měli jsme tedy štěstí, že jsme ho zastihli, byť se u nás na rozhovor zastavil při cestě zpět do Německa. S Tomášem jsme vzpomínali na jeho začátky a mapovali jsme jeho zajímavou závodnickou historii. Z našeho povídání se dozvíte, jak náročné je jezdit neustále dokola na okruhových závodech a jak dlouho se pak člověku třeba točí hlava. Probrali jsme i 24 hodinový závod v Le Mans a hodnotili závody za oceánem, které má Tomáš jako závodník také rád.

Moderátor Oldřich Burda a automobilový závodník Tomáš Enge

Tomáš Enge byl hostem pořadu S vámi v Praze. Poslechněte si.