Rotující Karel, to je světový úspěch pražského hodináře

Luděk Seryn, pochází z Mohelnice. Vyučil se hodinářem a potom i zlatníkem. Protože nechtěl po zbytek života jen opravovat staré kusy, rozhodl se, že se svým životem něco zásadního udělá.

Přestěhoval se do Prahy a od roku 2008 vyrábí v dílně na Vinohradech unikátní hodinky na zakázku. Vždy jeden kousek pro sebe a jeden pro zákazníka. Žádné hodinky nejsou stejné. Většinu součástek si Luděk Seryn vyrobí sám. V březnu tohoto roku představil na největším světovém veletrhu hodinek, podle jeho vlastních slov, světový unikát. Hodinky s názvem Karel Rotation.

Hodinář Luděk Seryn

„Stroj těchto hodinek se jednou za osm hodin otočí kolem dokola. Jde o takzvanou hodinářskou komplikaci. Každý hodinář se snaží dělat svůj kousek s nějakou komplikací, aby tam bylo něco, co jiné hodinky nemají. A systém, který obsahuje Karel Rotation nikdo přede mnou neudělal,“ hrdě vysvětluje Karel Seryn, jehož úspěch s rotujícím strojkem vynesl až na hostující pozici v prestižním celosvětovém sdružení nezávislých hodinářů, Horlogere des Créateurs Indépendants.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.