Projížďky na kole nebo piknik, i to nabízejí zámecké parky

Zámecké parky mívají obvykle velmi přísná pravidla. Značky s přeškrtnutým psem nebo cyklistou asi vídáte dost často. Ale už jste se někdy projížděli zámeckým parkem, aniž byste porušovali pravidla? Jeden z mála, ne-li jediný zámecký park, kam vás pustí na projížďku na kole i s doprovodem průvodce, je nedaleko Prahy.

Svojí rozlohou se řadí k největším zámeckým parkům u nás. Téměř stejně velký mají i ve vídeňském Schönbrunnu. Tam vás ale na kole nepustí, na zámku Veltrusy ano – a dokonce vám kolo i půjčí, když budete potřebovat.

Mimo jiné právě tady se konal vůbec první veletrh na světě, a to za účasti panovnice Marie Terezie. Málo kdo ví, že za druhé světové války tu byl také jediný Lebensborn mimo říši. V parku najdete památku na tento nechvalně známý nacistický projekt. Kde? To si můžete poslechnout v rozhovoru s katelánem Pavlem Eclerem.

Zadní trakt zámku s loukou a rybníkem

Cestovat s dětmi na hrady a zámky bývá náročné. Děti potřebují odpočívat a jíst, když si zrovna vzpomenou. Proč jim tedy jídlo neudělat zajímavé a ještě v přírodě? Nevelký anglický park u nádherného zámku Hrubý Rohozec vás překvapí nejen svojí krásou, ale také benevolencí. Na trávníku si bez okolků můžete rozprostřít piknikovou deku a začít královsky hodovat. S jídlem můžete vychutnávat i jedinečný pohled na tento romantický zámek, který k návštěvě naláká i vaše děti.

Hrubý Rohozec

Čtěte také

Bylo by určitě velmi příjemné se zámeckým parkem projet na koni. I to při troše dobré vůle můžete zažít. Nedaleko zámku Humprecht mají hřebčín. Domluívte-li si projížďku, můžete při té příležitosti navštívit i zámek, který je skvostnou dominantou celého kraje. Ze zámeckého balkonu nebo z věže se pak můžete kochat pohledem do dáli stejně jako zakladatel hrabě Humprecht Černín z Chudenic.

Co dalšího je k vidění ze zámku Humprecht, popsala kastelánka Dagmar Faměrová. Poslechněte si rozhovor.

Humprecht

Patříte-li k lidem, kteří se rádi zajedou podívat na nějaké to nej, prozradíme vám, kde najdete jeden z nejstarších stromů u nás. Goetheho dub, jehož stáří se odhaduje na 1000 let, je k vidění v parku zámku Krásný dvůr. Sice z něj zbylo pouze torzo, ale i to stojí za objevení. Zámek Krásný dvůr navíc dělá čest svému jménu.

Barokní zahrada při pohledu ze zámku

O zámku Krásný dvůr jsme si povídali s kastelánkou Michaelou Hofmanovou. Poslechněte si.