Projekt Člověk člověku je pro lidi, kteří pochopili umění žít

29. duben 2024

Martina Píšová je malířkou, básnířkou, autorkou dětských povídek a už 18 let působí jako učitelka v mateřské školce v Havlíčkově Brodě, zároveň je autorkou projektu Člověk člověku.

„Projekt Člověk člověku je vlastně v základu založený myšlenkou Medy Mládkové ‚Vydrží-li kultura, přežije národ‘. To bylo první před dvěma lety, co mě strašně nadchlo,“ říká Martina Píšová. V té době měla první výstavu v Cafe-art OKO v Havlíčkově Brodě. „Přemýšlela jsem na té výstavě, jak bude probíhat vernisáž a říkala jsem si no tak hraji na kytaru, hraji na klavír, maluji obraz a píšu básně. Musím sehnat někoho, kdo mě to odrecituje,“ vzpomíná.

Nakonec se díky řadě známých podařilo spojit umění taneční, výtvarné, básníky a recitátory i hudebníky. „Kdo tam přijde, ukáže, co má v šuplíku. Nebojíme se. Jsme všichni amatéři. Neděláme to pro slávu, neděláme to pro peníze. Je to setkání lidí, kteří pochopili umění žít,“ usmívá se Martina Píšová.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.