Projekt Brejlando umožňuje sledovat inscenace pražských divadel skrze brýle pro virtuální realitu

29. březen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Herec Petr Stach a pražská radní Hana Třeštíková na TK k projektu Brejlando

Do divadla sice stále nemůžete, ale divadlo nyní může za vámi. Třeba pomocí brýlí pro virtuální realitu. Některé pražské scény do nich nahrály svá vystoupení, a díky tomu se dostanou k divákům skoro na dosah ruky.

Diváci budou moci pomocí zapůjčených brýlí sledovat vybraná představení pražských divadel z domova, brýle jim umožní se téměř okamžitě přenést do divadelního sálu a bezprostřední blízkosti herců. Inscenace se natáčí kamerou zprostředka jeviště, kolem které se herci pohybují.

Praha oslovila s nabídkou deset divadel, které zřizuje. Prvními inscenacemi, které diváci mohou takto sledovat, jsou Perníková chaloupka divadla Minor a Hamleti s Petrem Čtvrtníčkem z Divadla Na zábradlí. Nová mají přibývat dvakrát do měsíce. „Když na vás mluví pan Čtvrtníček, tak vám běhá mráz po zádech, protože tenhle pocit v divadle nemáte,“ říká jeden ze zakladatelů VR společnosti Štěpán Kleník.

Služba je zatím omezená na Prahu

Kurýr objednané představení doručí zájemcům spolu s brýlemi a sluchátky až domů. Další den si je zase vyzvedne. Jedny brýle s představením je možné pronajmout za necelých 900 korun. Služba je zatím jen v Praze, tvůrci však plánují distribuci rozšířit.

autoři: Martin Hrnčíř , ech | zdroj: ČTK
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Zapomeňte na povinnou četbu. Babička potěší v každém věku.

Veronika Sedláčková, moderátorka ČRo Plus

Babička

Babička

Koupit

Nejslavnější klasické dílo spisovatelky Boženy Němcové. Geniální kniha, vše podstatné už zde bylo řečeno.