Příroda je pro nás už jen to, co vidíme v televizi nebo na počítači, myslí si filozof Prášek

10. leden 2024

„Role ekologie jako autority je v celospolečenské debatě minimalizována. Politici doporučením ekologů nenaslouchají – proto vidím prostor pro ekologickou filozofii,“ říká filozof a ekofenomenolog Petr Prášek z Oddělení současné kontinentální filozofie Filozofického ústavu Akademie věd.

„Vedle objektivních dat a predikcí je i dimenze subjektivní – toho, jak jednotlivci přistupují k ekologickým datům, na základě čeho si tvoří hodnoty," vysvětluje. A dodává, že jsme se podle něj vzdálili přírodě, protože často i bezprostřední okolí vnímáme abstraktně.

„Příroda je pro nás to, co vidíme v televizi nebo na obrazovce počítače," dodává. 

Jak pomáhá na krizi vztahu prostředí a člověka reagovat ekofenomenologie? Má příroda tvář a lze jí naslouchat? Poslechněte si Hovory Markéty Vozkové.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.