Při výletě do Kbel se zastavte u památníku rozhlasové vysílání

20. listopad 2018

Před 95 lety, 18. května, se z plátěného stanu na poli v Praze - Kbelích ozvalo první „Haló, haló“. Začalo tak pravidelné rozhlasové vysílání. Od roku 1973 na místě stanu stojí památník.

Jeho autory jsou výtvarník Stanislav Kolíbal a architekt Zdeněk Rothbauer. Červené pálené cihly tvoří kruhový prostor, z jehož středu vybíhá osm vyzděných, nestejně dlouhých paprsků. Symbolizují šíření rozhlasových vln všemi směry. Památník byl postaven u příležitosti padesátin rozhlasu.

Autorem památníku je sochař a výtvarník Stanislav Kolíbal

Pravidelné rozhlasové vysílání v Československu začalo ve Kbelích za silného větru a prudkého deště 18. května krátce po osmé večer. „Ale už o 3 dny dříve, 15. května, odtud vysílala organizace nazvaná Prázdninová péče pro mládež,“ vypráví Milan Pokorný, autor knih Báječní muži s mikrofonem a V hlavní roli rozhlas! „Ve Kbelích si postavili vojenský stan. Odvysílali koncert skautských písní. Činovníci Péče pro mládež ho poslouchali na Žofíně. A když do Kbel dorazili „otcové zakladatelé“, v čele s Adolfem Dobrovolným, ten 15. května vysílal také z tohoto plátěného stanu.“ Osmnáctého května, v den s velkým D, se tehdejší „rozhlasáci“ chtěli vměstnat do dřevěného baráčku, který ve Kbelích stál. Jenže ten byl plný techniky, tam se nevešli. A proto se znovu, kvůli špatnému počasí, museli uchýlit do výše zmíněného vojenského stanu.   

Nestejně dlouhé paprsky symbolizují rozhlasové vlny

                                               

Pravidelné denní rozhlasové vysílání v Československu začalo ve 20 hodin 15 minut hlasem technika Vlacha: „Halo, haló. Zde radiostanice O. K. P. Kbely u Prahy, prozatímní vysílací stanice Radiojournalu, která vysílá na vlně 1025 metrů zprávy a program,“ pronesl a oslovil tak první posluchače, shromážděné kolem jediného přijímače v pražském kině Sanssouci v dnešní Opletalově ulici.   

Památník tvoří 8 paprsků z červených cihel

                                                       

Potom uvedl hudební čísla. Zazněla československá hymna hraná na trubku Emilem Čermákem, dále hráli houslista Josef Hašek a cellista František Voženílek, který zahrál Sicilianu z opery Sedlák kavalír. Sólisty doprovázel na klavír profesor Karel Sergej Duda. V programu vystoupila také operní pěvkyně Růžena Topinková. V té chvíli do stanu vlezl zmoklý pes a její pěvecký výkon doprovodil vytím. Naštěstí se ho brzy podařilo vynést ven. Program trval zhruba hodinu.

Před kbelských letištěm, cestou ven z města, objevíte památník

Rozhlas u nás pravidelně vysílá už 95 let.

Spustit audio