Praha 3 nestíhala vyřizovat desítky tisíc pokut za špatné parkování, a tak si pořídila robota. Dokáže nahradit práci mnoha úředníků

20. říjen 2021

Ročně vybere Praha 3 na pokutách za parkování mezi 20 a 30 miliony korun. Zpracování velkého množství pokut ale úředníci nestíhali. Radnice se proto rozhodla nasadit robotický program.

Čtěte také

V praxi to funguje tak, že pokud řidiči nezaplatili za parkování v modré zóně a zaznamená je auto s kamerami, získá tuto informaci městská policie, vygeneruje přestupek a posílá jej na příslušný úřad Prahy.

Úředníci pak v programu pro zpracování pokut například ztotožňují, jestli jde o právnickou, nebo fyzickou osobu. „My se správně máme proklikat všemi informacemi, a to může zabrat hodně času. A může v podstatě dojít i k určité chybovosti. Což má robot trochu snazší, protože si to projde všechno sám v daleko kratším čase,“ vysvětluje úřednice z Prahy 3.

Pokud robotický program nenarazí na zádrhel – při testování si třeba nevěděl rady s diplomatickou registrační značkou – odešle i sám dopis s výzvou k zaplacení. „Už to není tak, že by úředník tiskl dopis, vzal obálku, nadepsal ji nebo na ni nechal něco natisknout, ten dopis tam vložil a odeslal. Tohle všechno se dnes v podstatě děje datovou službou, že se vezme: kam se to má poslat a co se má poslat, to se pošle poště, ta vytiskne, přidělí správnou obálku, sama zabalí a odesílá,“ vysvětluje radní Pavel Dobeš (STAN).

Čtěte také

Program má za sebou pilotní testování a podle radního Dobeše se osvědčil. Průměrně potřeboval robot na jeden úkol 56 sekund, nahradit může až 9 úředníků. Jeho výhodou je také to, že může pracovat i v noci, o víkendech a zároveň může vygenerovat statistiky, se kterými může radnice dál pracovat.

autor: Jaroslav Hroch
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.