Poustevna na Žižkově nabízí zázemí pro začínající autory, kteří potřebují klid na psaní. Chystá i kurzy tvůrčího psaní

6. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Příprava na psaní (ilustrační foto)

V žižkovském domě Radost se nachází prostor pro studenty, kteří hledají soukromí pro svou literární tvorbu. Azyl pro psaní v Poustevně ovšem může získat každý, jak vyplývá z rozhovoru, který s jedním z organizátorů Ondřejem Slišem vedl publicista Václav Müller.

Dům Radost (Dům odborových svazů)

Mladí lidé často bydlí ve sdílených bytech a místo, kde by nebyli rušeni, jim chybí. V Poustevně najdou kancelář s židlí, stolem a pohovkou. „Náš záměr byl vytvořit prostor, kam budou moct chodit lidé psát a bezplatně si půjčovat nějaký prostor. Představovali jsme si, že to bude ideálně prostor, kde nebudou žádné ruchy nebo internet,“ představuje projekt jeden z organizátorů Ondřej Sliš. Ten vznikl už na jaře loňského roku.

Kurzy tvůrčího psaní

Poustevna pořádala také venkovní autorská čtení. V nich by ráda pokračovala i v době, kdy to vládní opatření dovolí. Jejich součástí bude i kurz tvůrčího psaní. „Ti autoři tam nejenom čtou, ale ještě před samotným začátkem veřejného čtení se sejdou se skupinkou deseti, patnácti lidí, která je tvořená dospívajícími lidmi a seniory. Autor s nimi projde teorii a zadají si třeba nějaký domácí úkol,“ popisuje Ondřej Sliš.

Kurzy budou trvat tři měsíce, zájemci se vystřídají u několika lektorů. Letos jsou v plánu dva turnusy. Lekce budou zatím vzhledem k vládním opatřením probíhat online.

autoři: Václav Müller , ech
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...