Pomazlete se s krávou. Objímání dobytka je novým světovým trendem v oblasti wellness

13. říjen 2020

Wellnes oblast se neustále rozvíjí. Můžete se setkat například s kozí jógou, zvukovou koupelí nebo s úplnou novinkou - objímáním krav. Tento trend přichází z Nizozemska, v holandštině se mu říká koe knuffelen a údajně by měl zajistit duševní pohodu.

Metoda své léčivé vlastnosti zakládá na příjemném tělesném kontaktu zvířete s člověkem. Zájemci o proceduru začnou většinou procházkou po farmě a poté stráví několik hodin se zvířaty. Díky vyšší teplotě těla krávy, pomalejšímu srdečním rytmu a značné velikosti je jejich objetí neuvěřitelně uklidňujícím zážitkem. Podrbat zvíře na zádech, opřít se o něj, nebo se dokonce nechat olízat, to vše je součástí terapeutického setkání.

Mazlení s krávou údajně zlepšuje náladu a snižuje stres, a to díky zvýšené produkci hormonu oxytocinu, který se nám začíná tvořit při sociálních vazbách. Zdá se, že objímání zvířat má výraznější účinky, pokud jde o většího savce.

Tato blahodárná zábava se objevila na nizozemském venkově před více než deseti lety a nyní už je součástí širšího nizozemského hnutí, které si klade za cíl přiblížit městskému člověku přírodu a život na venkově. Dnes již tento antistresový zážitek nabízí farmy v Rotterdamu, ve Švýcarsku, a dokonce i ve Spojených státech.

Zážitek z mazlení může být dokonce příjemný i pro samotný dobytek. Studie z roku 2007, která se objevila v časopise Applied Animal Behavior Science, uvádí, že krávy na podněty reagují a jsou při objetí zrelaxovány, a to hlavně při dotýkání se krku a horní části zad. Zdá se tedy, že srdečné objetí s hovězím dobytkem může být leckdy užitečnější a bezpochyby i daleko příjemnější než návštěva lékaře.

autor: jp | zdroje: BBC , Radio Wave
Spustit audio