Policisté obvinili šest lidí kvůli podvodnému nákupu luxusních aut za 14 milionů korun

Pražští policisté podezírají šest lidí z nákupu luxusních vozidel pomocí padělaných dokumentů. Podle vyšetřovatelů způsobili škodu 14 milionů korun.

„Ve značkových autosalonech si hlavní podezřelý bral vozidla na leasing, ovšem pod záštitou firem, ke kterým neměl jakoukoliv vazbu,“ říká tisková mluvčí pražské policie Hana Křížová. Podvodníci si záměrně vybírali společnosti, které nezveřejňovaly své hospodaření. Poskytovatelé úvěrů si tak předložené dokumenty nemohli dostatečně prověřit.

„Do autosalonů tak hlavní podezřelý, devětačtyřicetiletý muž, nosil pozměněné hospodářské výsledky, které byly mnohonásobně vyšší než v reálu, dokumenty s padělanou ověřovací doložkou, kterou můžete dostat například na kontaktních místech Czech point a dokonce i plné moci s falešnými razítky notářů,“ uvádí Křížová. Padělky vyráběli někteří z obviněných, další byli doručovatelé nebo například řidiči.

Podvodníci se zajímali hlavně o luxusní značky vozů, které stály přes jeden milion korun. „V jednom případě se dokonce pokoušeli získat vozidlo Ferrari, jehož pořizovací hodnota se vyšplhala přes šest milionů korun. To se jim ovšem nepodařilo realizovat, protože na úřadě předložili padělaný technický průkaz,“ doplňuje mluvčí.

Kriminalistům se podařilo zajistit sedm vozidel, jedno z nich dokonce v zahraničí a s předělanými doklady. Zbývající dva vozy zatím nenašli.

Detektivové v souvislosti s tímto případem zadrželi tři osoby. Hlavní podezřelý byl nejdřív ve vazbě, ale jelikož už byl v podmínce kvůli zákazu řízení, byl převezen rovnou do výkonu trestu. Hrozí mu až deset let ve vězení. Ostatní jsou obviněni ze spolupachatelství a z pomoci k trestné činnosti.

Spustit audio
autor: lut | zdroj: Policie České republiky – KŘP hlavního města Prahy