Po válkách v Iráku nebo Afghánistánu jsem myslel, že jsem připravený na všechno, ale Čína byla silné kafe, říká Tomáš Etzler

7. březen 2021

V 90. letech se sebral a odjel do Spojených států. Do slova a do písmene prožil americký sen a stal se uznávaným reportérem CNN. Pak ale za tím vším udělal tlustou čáru a přestěhoval se do Číny. Ze života v ní se prý dodnes vzpamatovává. Nejen o tom, ale také o filmu Nebe a chystané knize se v pořadu Až na dřeň rozpovídal novinář Tomáš Etzler.

Premiéra filmu Nebe měla být už na podzim roku 2020, kvůli pandemii koronaviru se ale nekonala. „Ten film je naštěstí nadčasový a nějakou dobu vydrží. Online promítání nechystáme. Myslím, že si zaslouží normální premiéru v kině,“ vysvětluje Tomáš Etzler.

Film je dokumentem o Číně, připravoval ho dlouhých osm let. „Bylo to nesmírně těžké vydržet. Já té přípravě věnoval mnoho peněz i sil. CNN, pro kterou jsem ho původně jako dokument chystal, ho neodvysílala. Až několik let poté mi pomohli skvělí profesionálové tady v České republice dotáhnout celý projekt do cíle.“

O Číně bude také kniha, kterou Tomáš Etzler chystá. „V posledních měsících jsem se konečně rozjel, takže ty knihy nakonec budou dvě,“ dodává novinář, který se prý dodnes ze života v Číně vzpamatovává.

„Dodnes mám při psaní příhod, které jsem tam prožil, deprese. Já si myslel, že jsem už v Afghánistánu a na ostatních misích zažil všechno, ale Čína byla silné kafe. Nejhorší byla bezmoc, kterou jsem tam cítil.“

Spojené státy

K novinařině se Tomáš Etzler dostal tak trochu náhodou. Ve Spojených státech dělal všechno možné, až se nakonec přihlásil ke studiu novinařiny.

„Já chtěl studovat film, ale byla tam jen novinařina. Tak jsem se na ni přihlásil. Pak se stal masakr na střední škole, přijely štáby z celého světa a já se chopil šance…“

autoři: Kateřina Kubalová , ech

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.