Petr Čech byl na Spartě naposledy host v dresu Blšan

14. únor 2013

Zcela jistě žádný z fotbalistů anglické Chelsea neví zhola nic o českém městečku s názvem Blšany, přesto o něm v posledních dnech hodně slyšeli. Právě zde totiž začala hvězdná kariéra současného gólmana londýnského klubu Petra Čecha a právě jméno tisícového sídla v okresu Louny skloňuje před dnešním vystoupením na hřišti Sparty Petr Čech nejčastěji.

„Naposledy jsem tady byl jako host ještě s Blšany. To je dlouhá doba, tenkrát jsem tu prohrál a věřím, že se to nebude opakovat,“ vzpomíná Petr Čech na své poslední vystoupení na Spartě coby soupeř letenského klubu, které je staré už více než 12 let.

Už v 17 letech, v říjnu 1999, si přitom také na Spartě odbyl v dresu Blšan svoji premiéru v české nejvyšší soutěži. A tak je jasné, že už jen z těchto důvodů má na letenské hřiště Čech samé dobré vzpomínky. Zvlášť když jeho kariéru následně protnulo i působení v tomto klubu.

Do Sparty přestoupil v 19 letech jako nejdražší český brankář v historii a vytvořil zde například i ligový rekord v neprůstřelnosti, když gól neinkasoval rovných 903 minut.

Že by mu nyní ale znalost klubu i některých jejich hráčů z české reprezentace, měla výrazně v dnešním souboji pomoci, nepředpokládá.

„Já bych to nebral jako výhodu, známe se z národního týmu, ale tím, že se nepotkáme v lize, tak spolu nemáme zkušenosti, ani bych to tak nebral,“ říká.

Jen Benítez může Čechovi zhatit návrat

Start žijící legendy českého fotbalu proti Spartě byl přitom ještě minulý týden ve velkém ohrožení. V utkání Premier League si totiž Čech zlomil malíček levé ruky a musel kvůli tomu vynechat i reprezentační utkání v Turecku.

Brzy se však dal do pořádku a už v sobotu pomohl Chelsea k ligové výhře nad Wiganem. Mohl si tak zhluboka oddechnout a o své účasti v dnešním duelu proti týmu, který jak sám říká, má stále ve svém srdci, už tak může s trenérem Benítezem i žertovat.

Pouze trenér Rafael Benítez už může zabránit tomu, aby se Čech dnes na Letné představil svým českým fanouškům. To, že by jej tento španělský stratég ale nechal pouze na lavičce, přiznejme si, je asi tak pravděpodobné jako, že si vítěz Ligy mistrů z loňského roku odveze z Letné dnes příděl dvaceti gólů ve své síti.

autoři: mch , mij
Spustit audio