Peprná Praha odhaluje dětem krásy metropole

Libor Peprný žije v Praze od narození a město ho vždy fascinovalo. Zajímal se o historii a rád objevoval nejrůznější maličkosti, které ostatní snadno přehlédnou. Postupně spojil svou lásku k hlavnímu městu s tím, co ho také bavilo, tedy s prací s dětmi. A tak vznikly procházky nazvané Peprná Praha. Organizovaných prohlídek metropole pro rodiny s dětmi existuje víc, ale tahle je speciální, je totiž naopak pro děti s rodinami.

V Peprné Praze hrají prim opravdu děti, nejlépe ve věku od 5 do 11 let. Procházky je každý měsíc zavedou na nové místo – jak venku, tak v různých institucích. "Snažím se děti dostávat do interiérů, které jsou jinak běžně nepřístupné. Tomu předchází vždycky rozhovory s tou danou institucí. Když se dozví, že se jedná o akci pro děti, tak téměř všude nám hned otevřou dveře. A jsou i rádi, že se o ně zajímáme," popisuje Libor Peprný. Děti se už podívaly třeba do Uměleckoprůmyslového muzea, Škodova paláce, na Pražský hrad, do budovy hlavní pošty a na mnoho dalších zajímavých míst.

Každá procházka má svůj příběh, a protože si průvodce rád hraje se slovy, tak i speciální název. Peprná Praha je plná písmenek P. Vznikl celý systém pojmenovávání, každé téma popisují tři slova na P. Na sociálních sítích pak děti zásobuje perličkami o Praze postava prasátka Pepříka, zveřejňuje je vždy ve stejný termín, v pátek v pět padesát pět. Obohacující však může být i samotný pohled dětí na hlavní město. "Tím, že Prahu mám rád, tak skrze interakci s těmi dětmi se sám o Praze dozvídám věci, které ani nemůžete nikde načíst. To jsou ty malé postřehy, na které vás děti upozorní," dodává Libor Peprný. peprnapraha.cz

Libor Peprný a účastníci procházky v interiérech Uměleckoprůmyslového muzea
Každá procházka Peprnou Prahou má svou interaktivní část
Herna v Uměleckoprůmyslovém muzeu
Součástí Uměleckoprůmyslového muzea​ jsou i hračky
autor:
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?