Pepa Vojtek a výročí Kabátu

20. leden 2014

Ve svém středečním Nočním proudu uvítal moderátor Miloš Skalka krátce po 23. hodině dalšího ze svých studiových hostů. Tentokrát jím byl zpěvák jedné z našich nejpopulárnějších skupin - JOSEF VOJTEK z kapely Kabát. Hovořili především o nadcházejících oslavách 25. narozenin Kabátu, k nimž před pár týdny vyšla výroční edice 2CD kompilace největších hitů Suma sumárum, doplněná o DVD s videoklipy a záznamem koncertního vystoupení v pražské Sportovní hale. To se uskutečnilo v rámci GSG Tour 2001.

Josef Vojtek se narodil 21. června 1965 v Teplicích. Od dětství hrál fotbal a vyučil se opravářem telefonů. V roce 1988 se stal zpěvákem teplické rockové skupiny Kabát, která později získala dvakrát Českého slavíka a bezpočet Platinových desek. Už mnoho let září Pepa Vojtek i jako muzikálová hvězda. Hrál či hraje například v Krysařovi, Hamletovi, Galileovi či ve Třech mušketýrech, stejně jako v muzikálech Angelika, Golem, Kat Mydlář a Mata Hari.

Skupina Kabát vznikla v roce 1983 v Teplicích, kde ji založili Milan Špalek (basová kytara, zpěv) a Tomáš Krulich (kytara). Posléze se k nim přidali Radek Hurvajs Hurčík (bicí nástroje) s Josefem Vojtkem (zpěv, foukací harmonika). Jako poslední definitivní sestavu doplnil Ota Váňa (kytara). V tomto obsazení funguje kvintet od roku 1989 dodnes. Od té doby se také počítá „regulérní“ existence skupiny.

Zpočátku působil Kabát pouze v Teplicích a okolí, jako klasicky lokální rocková kapela. Zlomovým bodem pro další vývoj byl rok 1991, kdy Kabátu vyšlo první album s názvem Má ji motorovou. Vzápětí následoval koncertní záznam Živě. Na základě příznivého ohlasu podepsala skupina exkluzivní gramofonovou smlouvu, která jí postupně přinesla alba Děvky, ty to znaj´, Colorado, Země plná trpaslíků, Čert na koze jel, Mega Hu, Go Satane Go, Suma sumárum/Best of (kompilace největších hitů), Dole v dole, Corrida a Banditi di Praga. Než se na trhu objevil výběr Suma sumárum bylo nejúspěšnějším albem Kabátu Colorado, kterého se prodalo bezmála 100 000 exemplářů.

V roce 2002 oslavila skupina Kabát deset let od vydání svého prvního alba a právě k této příležitosti vyšlo v listopadu onoho roku výběrové dvojalbum Suma sumárum. Již po měsíci prodeje byl tento dvojdisk platinový a dnes se jeho prodej pohybuje někde kolem hranice 135 000 prodaných kusů. K tomu se samozřejmě přidají ještě prodeje aktuální reedice, která se okamžitě po vydání dostala na přední místa žebříčku nejprodávanějších alb v České republice (tento přehled sestavuje týden co týden domácí pobočka mezinárodní federace fonografického průmyslu IFPI ČR).

V roce 2007 zastupovala skupina Kabát českou hudební scénu v eurovizní soutěži Eurosong v Helsinkách, ale do finále se tehdy bohužel nepropracovala.

Své 25. narozeniny oslaví skupina Kabát letos na podzim 13. září, a to open-air vystoupením na pražském Vypichu nazvaným Po čertech velkej koncert. Koncert se tedy odehraje pod stejným názvem a na sejném místě, na němž 12. září roku 2009 slavil Kabát své 20. jubileum. Vystoupení pod širým nebem tehdy navštívilo více než 60 tisíc diváků!

autor: Miloš Skalka
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?