Operátoři rozesílají SMS s výzvou k instalaci eRoušky. Za den si ji díky tomu stáhlo téměř 200 tisíc lidí

14. říjen 2020

Mobilní operátoři svým zákazníkům v úterý rozeslali SMS s žádostí hlavní hygieničky Jarmily Rážové o instalaci eRoušky. Výzva pomohla! Díky ní si za jediný den nainstalovalo novou aplikaci 178 000 uživatelů. Aplikaci už tak používá celkem 861 000 lidí.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) dříve uvedl, že pro dobré fungování eRoušky je zapotřebí, aby ji využívalo šest milionů uživatelů.

Ministerstvo zdravotnictví v polovině září představilo novou verzi aplikace. Na rozdíl od té první už nepomáhá s trasováním kontaktů, ale slouží k anonymnímu varování uživatele, že se mohl setkat s nakaženým člověkem.

Aplikace běží na pozadí a sbírá přes bluetooth anonymně kontakty na další mobily, se kterými se uživatel setkal. V případě, že je někdo pozitivní, jeho mobil opět anonymně rozešle varování všem kontaktům, které mohl nakazit.

Podle informací na Facebooku aplikace eRouška v úterý vložilo do aplikace kód pro odeslání dat 365 pozitivně testovaných lidí. Varováno tak bylo 5200 uživatelů aplikace, kteří se pohybovali v jejich blízkosti.

„V okamžiku, kdy vás aplikace upozorní, že jste se setkali s osobou, u které bylo prokázané onemocnění covid-19, byste měli postupovat podle zobrazených doporučení a v případě zdravotních potíží bez prodlení kontaktovat svého praktického lékaře nebo pohotovost,“ píše se v nápovědě přímo v aplikaci.

Přijaté upozornění automaticky neznamená nařízenou karanténu. Lidé by se podle informací v aplikaci ale měli, i když nemají příznaky, vyhýbat zbytečnému shromažďování a dodržovat od ostatních lidí minimálně dvoumetrový odstup. Mají také nosit roušku či respirátor přes ústa i nos, často a důkladně si mýt ruce a používat dezinfekci na ruce i předměty denní potřeby. 

„Jinak můžete běžně fungovat. Je možné, že vás bude v blízké době kontaktovat pracovník hygienické služby na základě epidemiologického šetření s konkrétním nakaženým,“ uvádí dále aplikace, jejíž nová verze funguje od poloviny září.

autor: jp | zdroje: iROZHLAS.cz , ČTK
Spustit audio