Olympijská kolekce pro zahájení her v Tokiu připomíná jihomoravský kroj a díky modrotisku i tradiční japonské oblečení

23. červen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Oblečení českých sportovců pro zahajovací ceremoniál OH v Tokiu spojuje českou i japonskou kulturu

Čeští sportovci budou na olympijských hrách v Tokiu atraktivní i pro domácí japonské fanoušky. Tedy alespoň co se týká oblečení. Nástupová kolekce českého týmu totiž spojuje obě kultury.

Český olympijský výbor na parkurovém závodišti v pražské Chuchli představil kolekci oblečení pro hry v Tokiu, které se budou konat od 23. července do 8. srpna. „Snažíme se propojit prvky tradičního slováckého oblečení a technologií, které k nám přišly z Japonska,“ říká předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Letošní kolekce spojuje českou a japonskou kulturu – vychází z jihomoravských krojů, ale díky modrotisku, který přišel do Evropy z východní Asie, připomíná i tradiční japonské oblečení. „Vždycky, když je něco nového, tak máte spoustu otázek, jestli je to dobrý nápad, nebo ne. Ale byl tam velký vliv sportovců, těm se to líbilo a ty my chceme hlavně poslouchat. Je to úplně něco jiného. Historicky poprvé nemají muži ani ženy sako – to ještě nikdy nebylo,“ prozrazuje předseda Českého olympijského výboru.

Za netradiční kolekcí stojí módní návrhářka Zuzana Osako, která žila několik let v Japonsku. „Myslím si a doufám, že v tom designu je určitá uctivost, kterou jsem tam chtěla. Žena je elegantní a i muž je elegantní,“ doplňuje k letošní kolekci návrhářka, která navrhla pro ženy i muže odlišný model. Jako doplněk pak zvolila vějíř a tašku.

autoři: Jakub Marek , ech
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?