Obyvatelé Prahy 7 v referendu odmítli předraženou radnici

13. leden 2013

Lidé z Prahy 7 dali v referendu najevo nesouhlas s výstavbou nové radnice. Podle nich je předražená. Chtějí, aby investice byla omezena limitem půl miliardy korun. Původně mělo nové sídlo radnice stát až miliardu.

Z referenda také vyplynulo, že by radnice měla vypsat výběrové řízení a architektonickou soutěž. Vzít v úvahu musí také dopravní dostupnost nové radnice.

Na čtyři otázky v něm odpovědělo zhruba 14,5 tisíce lidí, což je asi 44,5 procenta obyvatel Prahy 7. Více než 13 tisíc lidí se všemi podmínkami pro výstavbu nové radnice souhlasilo. Výsledek referenda je tak pro vedení Prahy 7 závazný.

Zmocněnec iniciativy lidí z Prahy 7 Jan Čižinský z KDU-ČSL Radiožurnálu řekl, že je velmi rád, že referendum mělo smysl a popsal, co bude dál:

„My budeme samozřejmě kontrolovat, aby ty podmínky, které občané pro výběr nové radnice dali, byly splněny. Aby byl splněn finanční limit 500 milionů korun, aby byla architektonická soutěž, pokud bude potřeba, aby byla zvážena dopravní dostupnost a aby soutěž proběhla podle zákona.“

Starosta Prahy 7 Marek Ječmének z ODS ale uvedl, že s ničím jiným se ani nepočítalo: „Nás to nijak neomezuje. Omezuje to pouze nabízitele v tom, jakou cenu nám nabídnou.“

Vyhlášení referenda se nespokojení občané domáhali až u Ústavního soudu. Konání referenda předtím nařídil Nejvyšší správní soud, radnice městské části se ale postavila proti. Nakonec se hlasování uskutečnilo v plánovaném termínu současně s prvním kolem přímých prezidentských voleb.

autoři: jze , msk , eku , Zuzana Hálová
Spustit audio