Obřímu graffiti na pražském Výstavišti chybí některé díly. Vybrané kusy půjdou na pomoc potřebným

16. listopad 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Obří grafitti na pražském Výstavišti teď připomíná spíš skládačku, které chybí některé dílky. Vybrané části ale vytipovali sami autoři k tomu, aby je pak zkusili vydražit

Smysl posprejovaných domů, mostů nebo jiných míst asi většině lidí uniká. Jenže za graffiti, které zdobí jeden z Křižíkových pavilonů na Výstavišti v Holešovicích, pražský magistrát dokonce zaplatil. A i když se částečně odstraňuje, tak proto, aby jeho vybrané díly mohly jít 9. prosince do dražby. Peníze pak navíc pomůžou potřebným.

Autorská dvojice Michal Škapa a Ondřej Vyhnánek vytvořili na jedné ze stěn Křižíkova pavilonu unikátní graffiti inspirované sci-fi literaturou i komiksy s názvem Jiskra. Mural o velikosti 450 m2 tu bude k vidění jen do doby, než začne plánovaná rekonstrukce pavilonů. „Ten hlavní motiv i ten název napovídá, že to je ta postava, která přináší jiskru naděje, prostě ten světelný objekt, který ukazuje lepší budoucnost, lepší zítřky,“ říkají autoři.

Obraz v této velikosti má cenu zhruba 100 tisíc korun. Velkoformátovou malbu tvořili přímo na plášť pavilonu. Některé části už jsou sundané, takže dílo teď připomíná skládačku s chybějícími dílky. „Ty horní části jsou malovaný na skle a ty spodní jsou víceméně na dřevotřískových panelech, takže ty nejsou tak těžký. Ty skleněný panely mají přes 50 kilo, takže jen to sundávání je poměrně náročný,“ říká šéf Výstaviště Tomáš Hübl. „Myslím, že by dávalo smysl upravit ty chybějící panely tak, aby z toho bylo jasný, že se daly někam na charitu nebo že to pokračují někam dál.“ Jednotlivé obrazy se očistí, zarámují a převezou do muzea na Kampu, kde si je pak budou moct lidé a potencionální kupci prohlédnout.

Obří grafitti na pražském Výstavišti teď připomíná spíš skládačku, které chybí některé dílky. Vybrané části ale vytipovali sami autoři k tomu, aby je pak zkusili vydražit

Výtěžek poputuje na podporu dvou organizací, pomáhajícím rodinám, která jsou kvůli koronavirové krizi ve finanční tísni, a to do Klubu svobodných matek a organizace Pink Bubble, která pomáhá dětem, jejich rodinám a mladým lidem v boji s rakovinou.

autoři: Kristýna Nevanová , jp
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Kolekce krátkých rozhlasových her přinášejících nová dobrodružství Sherlocka Holmese a Dr. Watsona.

Jiří Hošek, bývalý zpravodaj Českého rozhlasu

15 případů Sherlocka Holmese

15 případů Sherlocka Holmese II.

Koupit

15 skvělých klasických případů Sherlocka Holmese, Případ Codex Euricianus, Případ s Lví hřívou, Případ s motýly Hilesia, Případ s Homo ludens a další v podání vynikajícho Miloše Kopeckého a neméně báječho sekundanta Vladimíra Ráže.