Obdobou státních maturit by mohl být jednotný systém přijímacích zkoušek na střední školy

9. duben 2014

Dostat se na střední školu či gymnázium bez přijímaček by v budoucnu už nemuselo být možné. Některé kraje totiž chtějí zavést jednotný systém přijímání studentů, jakousi obdobu státních maturit. I host pořadu Třináctka Plus ředitelka Gymnázia Budějovická Zdeňka Bednářová si myslí, že přijímat studenty na střední školy bez zkoušek není dobrý nápad. Proč?

Uchazeč o studium by podle Zdeňky Bednářové měl své znalosti potvrdit právě při přijímacích zkouškách. Uznává ale, že školy v některých krajích, kde se ke studiu hlásí malý počet zájemců, to nemají jednoduché. "Tam se bojuje o každého studenta," dodává.

Taková gymnázia se obávají, že jednotné přijímačky jim boj o přežití ještě více zkomplikují. Podle Zdeňky Bednářové se ale pak stává, že se na gymnázium bez přijímaček přihlásí i uchazeči, kteří mají na vysvědčení čtyřky.

Ředitelka Gymnázia Budějovická je rozhodně pro to, aby se pro přijímací zkoušky nastolily v celé republice stejné podmínky.

Poslechněte si celý rozhovor.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.