Obchody v pondělí neotevřou. Změní se i pravidla pro ochranu dýchacích cest

19. únor 2021

Dosud zavřené obchody se v pondělí neotevřou. Návrh vicepremiéra Karla Havlíčka (za hnutí ANO) vláda nepodpořila. Havlíček k tomu na Twitteru napsal, že epidemická situace v Česku teď není dobrá a že o možném otevření všech obchodů chce znovu jednat přístí týden. Nově v obchodech, dopravě a na dalších místech s vyšší koncentrací lidí bude povinné nosit respirátory FFP2, nanoroušky nebo dvě chirurgické roušky. Platit má vše od úterý 23. února.

„Pandemická situace není dobrá, dál se šíří britská mutace viru. Na vládě jsme proto rozhodli, že zbytek uzavřených maloobchodů zatím pouštět nebudeme. V příštím týdnu téma ale opět otevřu a podle stavu šíření epidemie navrhnu další kroky,“ napsal Havlíček na twitteru.

Kabinet v pátek podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) o otevření obchodů ani nehlasoval, napsal ČTK. Hamáček kvůli rostoucímu počtu potvrzených případů koronaviru jakékoliv uvolňování neschvaloval. I premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek uvedl, že za současné situace nepovažuje rušení současných opatření za dobrý nápad.

Otevření obchodů také ve čtvrtek odmítl ministr školství Robert Plaga (za ANO), podle kterého není možné obchody otevřít, pokud je pro vládu prioritou návrat dětí do škol.

„Jiné změny opatření (např. otevření obchodů) nejsou možné a zvýšení sociálních kontaktů při návratu do škol musí být vyváženo povinným testováním ve výrobních firmách a maximálním využíváním home office,“ napsal na twitteru.

Otevírání obchodů bylo riskantní i podle expertů. Hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal řekl Českému rozhlasu Plus, že na základě aktuálních statistik se aktuálně nacházíme ve fázi mírného růstu. „A víme, jak to může dopadnout. Proto bych byl s těmi obchody velmi opatrný a počkal bych, až se opět vrátíme ke stagnaci a budeme si jistí, že můžeme otevřít školy,“ doplnil.

Havlíček oznámil snahu o otevření obchodů po dohodě s kraji v pondělí večer. Nezbytné měly být přísné hygienické podmínky. Týkat se měly maximálního počtu zákazníků na provozní plochu, povinnost nošení roušek, dodržování rozestupů či používání dezinfekce. V úterý oznámil, že návrh je přijatelný i podle Rady vlády pro zdravotní rizika.

Nová pravidla pro ochranu dýchacích cest

„V pondělí vydáme opatření, které bude nařizovat nošení FFP2 respirátorů, nanoroušky nebo dvou standardních chirurgických roušek na sobě v místech, kde je vysoká kumulace lidí - obchody, MHD, nemocnice a podobně,“ řekl Blatný s tím, že přesná místa ještě upřesní.

„Pomocně zhotovené tkaniny již nebudou považovány za dostatečnou formu ochrany,“ doplnil s tím, že nařízení bude platit od úterý.

autoři: pj , jp | zdroj: iROZHLAS.cz
Spustit audio