O vakcínu proti chřipce je letos dvakrát větší zájem. Přednost dostanou rizikoví pacienti

25. září 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Očkování (ilustrační foto)

Praktičtí lékaři hledají způsob, jak proti chřipce očkovat co nejvíc lidí. Některé ordinace hlásí proti minulým letům až dvakrát větší zájem o vakcínu. Ptají se na ni i mladí a zdraví lidé, na které se ale zřejmě nedostane. Přednost budou mít senioři a chronicky nemocní. Česko má od výrobců přislíbených 870 tisíc dávek chřipkových vakcín.

Proti chřipce se chce letos nechat očkovat i paní Šárka z Prahy. V minulých letech přitom zájem neměla. „Když člověk více uvažuje o svém zdraví, tak jsme se prostě v rodině rozhodli, že se necháme očkovat.“

A zdaleka není jediná, kdo změnil názor, potvrzuje to praktický lékař z Prahy Josef Štolfa. „Pozoruju nárůst zájmu o vakcinaci mezi lidmi, co jsou zdraví a mladí. Tam se dá říct, že je dvojnásobný.“

Takoví lidé ale konkrétně u něj mají malou šanci, že vakcínu dostanou. Štolfa si pro letošní sezónu objednal na základě zkušeností z minulých let 150 dávek. Zájemců má už teď asi 300.

Lékaři vakcíny objednávají měsíce předem - množství odhadují. Co nenaočkují, musí nechat zlikvidovat. Loni takhle skončilo 40 tisíc dávek.  Pokud ale mají doktoři zájem o vakcíny navíc, přiobjednat se už téměř nedají. Sdružení praktických lékařů proto řeší, jak využít ty, které mohou v některých ordinacích zbýt a musely by být jinak zničeny.

„Když jsou dva doktoři vedle sebe a jednomu už vakcíny došly a pacienti mají poptávku a někdo má přebytek, tak může naočkovat pacienty kolegy,“ říká předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

Při očkování proti chřipce lékaři upřednostňují rizikové skupiny, tedy seniory a chronicky nemocné, například s diabetem nebo kardiovaskulárními chorobami. Pro ty by podle odhadů Svazu zdravotních pojišťoven měly vakcíny vystačit, potvrzuje to jeho šéf Ladislav Friedrich. „Předpokládáme, že z těch 2 milionů zhruba 600 tisíc bude mít o to očkování zájem - to odpovídá trendům, které tu máme.“

Podle Friedricha objednalo Česko pro letošní rok skoro 850 tisíc vakcín, po vyjednáváních s výrobci jich bude o 20 tisíc víc.

autoři: Janetta Němcová , jp
Spustit audio