Noční deště zvedly hladiny, na Labi je stav ohrožení

00049803.gif

Vydatný noční déšť v Krkonoších, Jizerských a Orlických horách opět zvedl hladiny řek v Polabí. Na čtyřech místech musel být vyhlášen třetí, tedy nejvyšší povodňový stupeň. Stavu ohrožení dosáhl také přítok Jizery - Jizerka. V Krkonoších spadlo za posledních čtyřiadvacet hodin neuvěřitelných padesát milimetrů srážek. Později odpoledne se ale většina toků v horských oblastech povodí Labe začala uklidňovat.

"Po vydatných srážkách, které zasáhly především Krkonoše, Jizerské hory a Orlické hory se znovu obnovily vzestupy průtoků prakticky ve všech vodních tocích, které z těchto hor vytékají," sdělil dopoledne Radiožurnálu Karel Dostál z Vodohospodářského dispečinku povodí Labe v Hradci Králové.

Třetího stupně povodňové aktivity - tedy stavu ohrožení - dosáhlo Labe během noci a dopoledne v Hostinném, v Němčicích nad Pardubicemi a v Debrném na Trutnovsku. Mezi Pardubicemi a Hradcem Králové se řeka vylila z břehů, ale voda zatím nikde nepáchá větší škody. Zaplavená je silnice mezi Opatovicemi a Vysokou nad Labem. Pod vodou jsou také louky u Týniště nad Orlicí, kde ale platí jen druhý povodňový stupeň.

K těmto úsekům přibyla po poledni další lokalita. "Je to pod přehradou pastviny, kde kontrolovaně vypouštíme téměř 40 kubíků," informoval Radiožurnál informoval tiskový mluvčí povodí Labe František Staněk.

Vodohospodáři přesto nepředpokládají, že by se situace měla někde výrazněji dramatizovat. "Je ovšem třeba si být vědom toho, že pokles ještě nenastane, že naopak mohou nastávat mírné nárůsty průtoků i hladin, protože pořád je mokro, fouká teplý vítr, takže sníh pořád taje," upozornil Staněk.

Druhý stupeň - pohotovost je vyhlášen také na přítoku i odtoku přehrady Les království u Dvora Králové, na Divoké Orlici pod Pastvinskou přehradou, na horní Jizeře v Jablonci nad Jizerou, v Železném Brodě a nově také na Kamenici v Plavech. Jizerka v Dolních Štěpanicích pak dopoledne vystoupala až na třetí stupeň.

V oblasti Krkonoš zuřily prudké dešťové lijáky a na vzestupu byly i menší přítoky Labe. V Kalné vodě potok zaplavil místní komunikaci a doprava musela být v kratším úseku odkloněna na hlavní silnici ve směru Mladé buky. Problémy mají nadále v Rudníku, kde voda zaplavila v centru obce. Na vzestupu jsou říčky Čistá a Bolkovský potok. Kolem 14. hodiny se k prudkému dešti přidalo na Vrchlabsku krupobití.

Meteorologové nevylučují, že by se prudší deště mohly vrátit a varují také před vichřicí. Vítr na hřebenech Krkonoš zesílil v nárazech až na 108 kilometrů v hodině. Měl by zeslábnout v noci na středu.