Nevíte, co na sebe? Najděte si svou uniformu, která vám sedne a nikdy vás nezklame, radí zakladatelka Školy stylu Alenka Šafratová

7. květen 2022

Spíše než módní výstřelky ji zajímá, jestli je její klientka šťastná a sebevědomá. Bývala stylistkou a módní ředitelkou Elle, pak založila Školu stylu. Alenka Šafratová mluvila s Lenkou Vahalovou třeba o tom, jakou proměnou prošla ona sama, proč už by nikdy nedělala módní policii, s čím vším ženám pomáhá nebo jak vyřešit svůj outfit během pěti minut.

Alenka Šafratová učí ženy, jak se oblékat, ale také jak být se sebou spokojenější a nebát se dělat změny. Školu stylu založila před čtrnácti lety se záměrem vychovávat profesionální stylisty, postupem času se vydala jinou cestou. „Teď už to nebude Škola stylu, ale bude to Škola životního stylu. Aby lidi nebyli úplně zmatení, že u mě hledají jenom to oblečení, ale já jim můžu pomoct v mnoha jiných oblastech, ve kterých je to možná na začátku důležitější.“

Sama si prošla před několika lety svojí vlastní velkou proměnou. „Čtyřicet let jsem žila ne úplně pěkný život, musela jsem si k tomu dospět, ale lepší pozdě než nikdy,“ říká s úsměvem.

Když chcete být nová verze sebe samé, tak vás to stojí tu starou. To je pro většinu lidí strašidelné, i pro mě to bylo příšerné.
Alenka Šafratová

Ale velké změny prý nakonec stojí za to. „Najednou neplatí nic, můžete ze sebe vytvořit úplně novou bytost a to vyžaduje spoustu závažných rozhodnutí. Někdy je to bolavá cesta, ale ty výsledky jsou fantastické.“

Pracovat s šatníkem i s nastavením mysli

Škála klientek Alenky Šafratové je velice široká, původně mířila své služby na ženy, které už jsou pro změnu pevně rozhodnuté. „Které jsou na té startovní čáře a potřebují ode mě jenom odstartovat, že poběžíme spolu. Ale já vůbec nemám klientky, které jsou na té startovní čáře. Já mám klientky, které jsou v šatně a ještě nevědí, jaké si mají vzít tretry. Takže je hrozně důležité ty ženy poznat.“

Móda ji sice baví, ale v obchodech s oblečením ji nepotkáte. U oblíbených značek nakupuje většinou přes internet. Najít si vlastní styl pomáhá i klientkám. „Miluju, když s klientkami dokážeme udělat takzvanou uniformu. Když máte věci, o kterých víte, že vám sednou barvy, střih vám sluší, cítíte se v tom skvěle, tak proč nechodit pořád v tomhle stylu? Nemusíte mít každý týden nový módní trend.“ Takový vlastní styl a uniforma vás pak podle Alenky Šafratové nemůže zklamat, je to jistota, po které můžete vždy sáhnout.

Proč si myslí, že by se člověk měl obklopovat hezkými věcmi? Co pomůže ženám se sebevědomím? Z jakého důvodu už by nikdy nedělala módní policii? A proč o sobě v některém z rozhovorů prohlásila, že byla před deseti lety hrozná kráva? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Lenka Vahalová ,

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.