Některé vady očí jsou typické pro určitý věk. Proč?

11. srpen 2014

Která onemocnění očí nás nejčastěji trápí v průběhu života? Které vady jsou typické pro určitý věk a z jakého důvodu? Ve Třináctce Plus na tyto otázky odpovídal Petr Novák, primář očního oddělení Nemocnice Na Homolce.

Máme obrovskou výhodu. Patříme mezi země, které mají pečlivě propracovanou péči o novorozence. Každé dítě, které přijde na svět, do týdne prohlédne oční lékař nebo zkušený pediatr. V případě jakékoliv atypie odborníci o takové miminko speciálně pečují. I proto bývá u dětí včas zachycen šedý zákal, vrozený glaukom nebo onemocnění rohovky, případně nádory v oku.

U malých dětí by se mělo předcházet především tupozrakosti. K vadě dochází nejčastěji na jednom oku a znamená to, že funkce oka je jen asi 30 až 70%. Druhé oko je silnější, tedy dominantnější. Může docházet i k šilhání méně používaného oka.

"Slabší oko je třeba posílit, proto zalepíme oko silnější a tím dítě donutíme používat oko slabší, jehož kvalita vidění se tím posiluje. Pokud se vada odhalí včas, zjistí se příčina a poctiví budou rodiče i dítě, může se vada zcela odstranit," říká doktor Petr Novák.

Která onemocnění očí se u nás mohou objevit v mládí, dospělosti nebo ve stáří? Poslechněte si v následujícím rozhovoru.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.