Národní divadlo plánuje na příští léto rekonstrukci Nové scény. Zvenku zůstane budova stejná

25. červen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 02185023.jpeg

Mobilní sedadla v hledišti pro pět stovek diváků i proměnlivý divadelní sál – to vše čeká Novou scénu pražského Národního divadla. Vedení první české scény ve čtvrtek představilo generální opravu této budovy.

Nová scéna pražského Národního divadla je kulturní památkou. Oznámili to zástupci vedení první české scény, kteří zároveň představili plán na rekonstrukci stavby. Moderní budovu se skleněnou fasádou architekta Karla Pragera chce Národní divadlo opravit příští léto, a to hlavně kvůli zastaralým technologiím a špatné akustice v sále.

Největším úskalím divadelního sálu je podle spoluautora architektonického návrhu Pavla Rady pevná scéna. Chtěl by, aby v hledišti byly pohyblivé sedačky až pro pět set lidí. „Pokud se použijí v nějaké změněné fázi, tak se buď sklopí, nebo se skryjí do nějakého boxu. Veškerá přestavba toho prostoru bude velmi rychlá, nebude náročná na fyzickou sílu a bude funkční,“ vysvětluje.

Zvenku zůstane budova stejná. Změní se ale jednoduché hnědé zasklení nad foyer a kavárnou, protože nemá správné tepelné vlastnosti.

Piazzetta byla součástí projektu výstavby Nové scény

Obnovení restaurace i nová zkušebna

Zásadní úpravy čekají provozní budovu B, která je hned za Novou scénou. Do vlastnictví ji Národní divadlo získalo nedávno. V přízemí by měla být posuvná skla zapuštěná do země, což usnadní průchod na piazzetu. „V prvním nadzemním podlaží byla původně restaurace. V zásadě tu funkci obnovujeme s tím, že tu funkci restaurace rozšiřujeme o možnosti pořádání různých kulturních aktivit,“ popisuje provozní ředitel Václav Pelouch.

Ve třetím patře má nyní divadlo kanceláře, které postavil předchozí majitel. Úzké chodby ale zmizí a dají prostor novému sálu. „Tady jsme v těch našich plánech asi nejradikálnější. Třetí nadzemní podlaží a čtvrté nadzemní podlaží by se měla propojit, to znamená, že tady probouráme strop,“ vysvětluje provozní ředitel a doplňuje, že v místě vznikne univerzální zkušebna.

Podle dřívějších informací by měla celá rekonstrukce stát asi 700 milionů korun. Národní divadlo teď čeká na stavební povolení. Začátek oprav plánují na příští léto.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová