Náhodné, bez známých slov, dlouhé 10 písmen a se speciálními znaky. Tak by mělo vypadat ideální heslo

15. červenec 2022

Základem kybernetické bezpečnosti je vhodně zvolené heslo. „Je to jedna z klíčových a relativně jednoduchých věcí, které je potřeba dodržovat,“ říká IT odborník Michal Novák ze společnosti Soitron.

Jedno heslo nestačí, v ideální případě by měl člověk používat unikátní heslo pro každou službu. „Hesla by měla být relativně dlouhá, nějakých 10 písmen. Neměla by být složená z nějakých známých slov, ideálně náhodné, měla by obsahovat speciální znaky jako je podtržítko a podobně.“

IT odborník Michal Novák

Michal Novák také doporučuje mít zapnutou dvoufázovou autorizaci. „To je něco, co znáte z bank. Při přihlašování nepotřebujete pouze jméno a heslo, ale ještě nějaký další faktor. Například sms, do které vám ta banka pošle nějaký kód, který vy tam pak napíšete. Nebo se to řeší přes aplikace a musíte například otiskem prstu ověřit, že jste to vy. To je pro útočníky mnohem složitější.“

Jedním z typů útoků je také phishing, snaha donutit uživatele kliknout na odkaz na stránku, kde potom útok probíhá. „Pošle vám e-mail nebo sms, která obsahuje nějakou neodolatelnou nabídku nebo nějaké upozornění s jasnou zprávou, že je potřeba udělat nějakou akci.“

Poslechněte si celý rozhovor s Michalem Novákem.

autoři: Sabina Vosecká ,
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.