Nahlédli jsme do primátorské rezidence. Stojí to za to

Primátor hlavního města Prahy má jako mnozí ústavní činitelé k dispozici vlastní rezidenci. K bydlení ji ale primátor nevyužívá a s výjimkou Karla Baxy ji fakticky žádný primátor ani neobýval. Slouží k ubytování oficiálních zahraničních návštěv a k protokolárním a reprezentačním účelům. Rezidení v doprovodu majordoma Bohumila Váchala prošla i redaktorka Jolana Nováková.

Primátorská rezidence se nachází v budově Městské knihovny na Mariánském náměstí a zaujímá asi jednu pětinu budovy. Sestává ze služebního bytu, reprezentačních, přijímacích a recepčních místností, z apartmá pro ubytování vzácných hostů a provozního zázemí. Má vlastní vchod z nároží Platnéřské a Žatecké ulice.

Rezidence je vyzdobena dekorativně v noblesním stylu art deco. Při výzdobě spolupracoval František Kysela, který provedl i stropní výmalbu a navrhl velkou tapiserii Práce, věda a umění. Najdeme zde plastiky Břetislava Bendy, Karla Štipla a Viléma Amorta, keramické práce Heleny Johnové a obrazy a plastiky předních českých i zahraničních umělců 20. století, jako Huga Boettingera, Cyrila Boudy, Jaroslava Šetelíka a mnoha dalších.

Nad vchodem do bytu primátora uvidíte znak hlavního města Prahy, který navrhl Karel Štipl, stejně jako městský a státní znak nad krby. V žule je vytesal sochař František Přítel.

Zařizování a výzdoba primátorské rezidence byly dokončeny v roce 1930. V letech 1994–1995 pak rezidence prošla generální obnovou a citlivou restaurací uměleckých děl.

Spustit audio