Na žižkovském paneláku „teče“ vodopád. Vytvořil ho malíř Hábl

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Malba "Vodopád" Patrika Hábla na stěně panelového domu na Žižkově.

Na stěně panelového domu na rohu Kubelíkovy a Táboritské ulice u Olšanského náměstí na pražském Žižkově vznikla malba o rozměrech 40 krát 8 metrů. Jmenuje se Vodopád a autorem je malíř Patrik Hábl. Malování na stěnu bylo součástí festivalu Landscape, který se věnuje možnostem zlepšování kvality života ve městech. Letos se zaměřil právě na Žižkov.

Hábl a pořadatelé festivalu chtěli oživit relativně nevzhlednou fasádu devítipatrového domu, ale čtyři desítky metrů dlouhý Vodopád má také upozornit na nezadržitelný proud času, pomíjivost i přírodní živel.

Umělec s kolegy začal v sobotu tím, že stěnu domu nabarvil na černo. Poté na ní začal bílou barvou vytvářet samotný obraz. Ten nepokrývá celou stěnu, ale pouze její polovinu.

„Pro mne samotného to byla nejenom nová výzva a zatěžkávací zkouška, jak citlivě vstoupit do veřejného prostoru, ale i jak zvládnout 350 metrů čtverečních vertikálního obrazu z čtyřicetimetrové výšky,“ popsal autor mnohahodinovou práci.

„Panelový dům v ulici Kubelíkova, na kterém se nyní nachází dílo Patrika Hábla Vodopád, je ve správě městské části Praha 3. Dům čeká na potřebná povolení k revitalizaci, které snad získáme v roce 2021. Počítáme tak s ním, že tento mural slavného českého umělce bude k vidění minimálně rok,“ upřesnila pro iROZHLAS.cz mluvčí Prahy 3 Lucie Bukovanská.

Malíř Patrik Hábl vytváří vodopád na žižkovském paneláku

Ve slavné aukční síni

Patrik Hábl pracuje jako malíř nejen s obrazem, ale i s prostorem. V letech 1994 až 2000 navštěvoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou, studoval také na Akademii výtvarných umění experimentální grafiku u Vladimíra Kokolii.

Umělec Patrik Hábl

Velkorysý byl třeba jeho malířský zásah do barokního interiéru kostela Nejsvětějšího Salvátora v Praze, kde jeho kompozice v postní době nahradily původní oltářní plátna.

K jeho posledním pracím v architektuře patří řada maleb integrovaných do architektury prostor nového převážně kancelářského domu na pražské Národní třídě.

Je také autorem intervence ve stálé expozici středověkého umění v Anežském klášteře nebo instalace v expozici Umění Asie a starověkého Středomoří v Národní galerii Praha.

Jeho díla si mohli lidé koupit i ve slavné londýnské aukční síni Sotheby’s. Loni se vydražil diptych s názvem Black Composition I+II, letos obraz Blue Landscapes.

O festivalu Landscape

Festival Landscape potrvá do konce září a návštěvníky láká na čtyři desítky nejrůznějších výtvarných děl, instalací a intervencí ve veřejném prostoru od českých i zahraničních architektů a umělců.

Jeho cílem je nejen zpestřit během letních měsíců městské prostředí, ale také upozornit na potenciál Městské části Praha 3 a ukázat možnosti zlepšování kvality života ve městech, včetně adaptačních opatření na změnu klimatu.

Obyvatelé i návštěvníci Žižkova si mohou sestavit svůj vlastní park díky interaktivní instalaci amsterodamských NL Architects s názvem Puzzle park.

Mohou ochutnat na Havlíčkově náměstí díky pítku s nanofiltrací Richarda Loskota okapovou vodu nebo se v parných dnech osvěžit u nových vodních prvků studentů Fakulty architektury ČVUT na rohu ulic Jeseniova a Prokopova a na náměstí Radost.

Spolupráce s festivalem Landscape je podle Bukovanské pro Prahu 3 výhodná. Některá díla zlepšující veřejná místa jsou dočasná, jiná ale zůstávají. Zmínila například dřevěné schody u divadla Ponec, kterými umělci před dvěma lety zkrátili cestu na cyklostezku.

„S festivalem Landscape spolupracujeme, protože je v našem zájmu podpořit projekt, jehož cílem je kultivace veřejného prostoru. Kromě Vodopádu máme na trojce ještě dalších 40 uměleckých děl,“ doplnila mluvčí městské části.