Na Letné rozbalí své stany akrobaté i kejklíři a diváky pozvou do pestrobarevných šapitó – ve čtvrtek začíná Letní Letná

10. srpen 2021

Tradiční přehlídka nového cirkusu Letní Letná se po loňské kratší verzi způsobené pandemií koronaviru vrací v plné parádě. Začíná ve čtvrtek 12. srpna a hlavními hvězdami programu budou čtyři mezinárodně uznávané soubory z Francie. V Letenských sadech budou spolu s dalšími českými soubory vystupovat do konce srpna.

Letní Letná letos zařadila do programu francouzský soubor Compagnie 100 Issues. V šapitó během představení Don't Feed The Alligators vytváří devět artistů směs akrobacie, mangy, opírají se i o Bollywood a specifickým humorem zpochybňují náš vztah ke smrti, pohřbům a mýtům.

Čtěte také

Dalším zahraničním hostem je Cirque La Compagnie a jeho projekt L'Avis Bidon, který balancuje na hranici novocirkusové akrobacie a grotesky. „Vycházíme ze scénografie založené na čtyřech sloupech, které znázorňují sloupy v cirkusovém šapitó, protože to je náš svět a náš sen. Dále tu je čínská tyč a modré barely. Na tom všem provádíme artistická čísla. Využíváme hlavně prvky pohybu, akrobacie, tance, humoru a textu,“ přibližuje Boris Fodella ze souboru Cirque La Compagnie.

Třetím francouzským souborem je Cirque Le Roux, který se na Letnou vrací s novým představením Deer In The Headlights. „Odehrává se to v americkém hotelu, takže zase to je celý takový příběh. Skvělá akrobacie, výborné představení,“ popisuje ředitel festivalu Letní Letná Jiří Turek.

Festival nabídne program i pro děti

Hned čtyři představení v programu mají Losers Cirque Company. „První je takové rodinné představení, to znamená pro diváky od pěti, šesti let a pro jejich rodiče, to se jmenuje MiMJOVÉ. Dalším představením je projekt Heroes, spojení pantomimy a nového cirkusu, ale už je to pro dospělé. Je to o autonehodě, takové trauma na operačním sále,“ říká principál Losers Cirque Company Petr Horníček.

Letní Letná nabídne také mnoho představení pro děti, workshopy, dílny i příměstský tábor. Potrvá do 31. srpna.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.