Na lednovou svatbu nechtějte pivoňky, míní konceptuální zahradnice. Ve svém květinářství klade důraz na sezónnost

14. únor 2024

„Ukázaly jsme, že květiny pěstované v Česku mají svou hodnotu. Stejně tak rostliny, co rostou divoce. Začaly jsme s rostlinami tvořit a u mě krystalizovala výtvarná stránka, zabývám se rolí rostlin v české tradici,“ říká o svém bádání v knihovnách Lucie Králíková, konceptuální zahradnice, která vytváří kytice nebo svatební výzdobu z tuzemských květin. Spoluzaložila projekt Efemér, který upozorňuje na neudržitelnost celoročně dostupných dovážených rostlin.

Efemér založila před 14 lety spolu s Klárou Zahradníčkovou. „Nelíbilo se nám, že se prodávají jenom řezané květiny, které se dovážejí z holandské burzy a ta je dováží z Afriky nebo z jiných zemí. Chtěly jsme vymyslet něco jiného, ukázat, že i pěstovaná květina v Čechách nebo rostliny, co rostou divoce, mají svou hodnotu.“

Čtěte také

U Králíkové mezitím vykrystalizovala výtvarná stránka, jak s rostlinou pracovat jinak, a začala se zabývat rolí rostlin v české tradici. „Zajímalo mě, při jakých obřadech se používaly jaké rostliny. A tam se právě zvýraznila ta sezónnost, že se nebudu vdávat v lednu a budu chtít pivoňky.“

Pohled lidí na to, jaké květiny jsou celoročně k dispozici, se podle Králíkové už pár let mění. „Ekologické květinářství je teď módní, což je pozitivní trend. Je otázka, jestli jsou ti lidé opravdu citliví, nebo je to baví, protože je to móda.“

Jak ji ovlivnily cesty do Bílých Karpat v dětství? Jak dlouho vydrží v městském prostoru a co cítí, když se ocitne v otevřené krajině? Jakou aktivitu plánuje na velikonoční týden v Jeseníku? Poslechněte si celý rozhovor v audiozáznamu. Moderuje Markéta Vozková.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.