Na aukci padl nový tuzemský rekord! Desetidukát se podařilo vydražit za 30 milionů korun

10. listopad 2020

Tuzemský rekord za vydraženou minci zaznamenala v pátek aukční síň Macho & Chlapovič. Desetidukát Ferdinanda III., vyražený v Kremnici v roce 1642, byl vydražen za 30 milionů korun včetně aukční přirážky. Vyvolávací cena přitom byla 200 tisíc eur, tedy 5,3 milionu korun.

Po souboji se zájemci z dalších zemí získal minci nejmenovaný slovenský investor. Za desetidukát zaplatil 1,14 milionu eur.

Překonán tak byl měsíc starý rekord za prodaný svatováclavský pětidukát z roku 1937, který se začátkem října vydražil v přepočtu za 27 milionů korun (bez aukční přirážky asi 23 milionů korun) v aukci pořádané aukční síní Antium Aurum.

Téměř 400 let stará mince je pozdně renesanční ražba kladivem z ručně rytého razidla. „Tento konkrétní kus jsme poprvé zachytili v aukci v Amsterdamu v květnu 1926. Od té doby migroval evropskými sbírkami, dokud nepřistál zpátky na Slovensku,“ uvedl spoluzakladatel aukčního domu Elizej Macho.

Násobky kremnických dukátů Ferdinanda III. jsou velmi vzácné. Důkazem je fakt, že pěti a desetidukáty daného panovníka doposud aukční síň na Slovensku nezaznamenala.

Vedle unikátního desetidukátu nabídla aukce další zajímavé kousky. Mezi ně patřil například pražský dukát Ferdinanda I. z roku 1538 s vyvolávací cenou 30 tisíc eur a extrémně vzácný transylvánsky tolar Štefana Bočkaja z roku 1606.

Velkou hodnotu má i pražský dvojdukát Karla VI. z roku 1725 a vídeňský čtyřdukát Františka Jozefa I. z roku 1854. Ty měly vyvolávací cenu každá 20 tisíc eur.

Celkové výsledky aukce, při níž se vydražilo celkem 460 položek, včetně papírových bankovek, odznaků, medailí a vyznamenání, se stále sčítají. K dispozici budou 12. listopadu. Aukce byla druhou pořádanou v tomto roce, ta první se uskutečnila na konci dubna. Z důvodu vládních opatření byly obě aukce prostřednictvím telefonu a internetu.

Desetidukát Ferdinanda III.
autor: jp | zdroje: iROZHLAS.cz , ČTK
Spustit audio