Múzy ani ve válce nemlčí. Venkovní galerie Artwall vystavuje díla ukrajinských umělců

19. květen 2022

Výstavu s názvem Reportáže z války můžete v těchto dnech vidět v galerii Artwall. Nachází se na opěrné zdi Letenských sadů na nábřeží Kapitána Jaroše a Edvarda Beneše. 

Výstava Reportáže z války představuje subjektivní reakce ukrajinských umělců a umělkyň, tedy lidí, kteří jsou s válečným konfliktem přímo konfrontováni. Objevují se zde motivy smutku, bolesti, ale i hrdinského vzdoru.

Pestrá škála uměleckého vyjádření zahrnuje obrazy realistické v podobě padajících bomb ve zpětném zrcátku auta až po symbolismus rudého pole, z něhož vyrůstají kříže. „Jsou tam ale i obrazy jako ten od sester Feldmanových, kde vidíme oběti propagandy. Těmi oběťmi můžou být paradoxně i třeba Rusové, kteří jsou v zajetí propagandistických médií,“ přibližuje kurátorka Zuzana Štefková.

Výstava je odlišná i tím, že poprvé se kurátorky s umělci vůbec nesetkaly. Většina umělců je stále na Ukrajině, proto s nimi komunikovaly na dálku. Organizátoři chtěli uspořádat vernisáž a alespoň online umělcům poděkovat a ukázat jim, jak výstava vypadá. Ani to ale válka nedovolila.

Výstava Reportáže z války ukazuje díla ukrajinských umělců

„Jedna umělkyně se omluvila, že se na to vůbec necítí. Jeden umělec zase říkal, že se jeho sestra vrací z fronty, že je profesionální vojačka a chce být s ní. Další umělkyně nám napsala, že je se svým dítětem v krytu,“ vysvětluje Zuzana Štefková. Výstava bude na nábřeží k vidění až do 30. června.

Poslechněte si celý rozhovor s kurátorkou výstavy Reportáže z války.

autoři: Václav Müller ,
Spustit audio

Související