Mučicí nástroje neupadly v zapomnění. Můžete je vidět a dokonce i vyzkoušet na hradech a zámcích

V minulosti se právo a přiznání vymáhalo výrazně jiným a také o poznání bolestivějším způsobem. V tom, jak potrápit bližního svého, byli lidé vynalézaví. Vyvinula se celá řada mučicích nástrojů, při jejichž použití nešťastník přiznal cokoli. Jaké tyto nástroje byly? A opravdu upadly v zapomnění? Nikoli. Zůstaly na hradech a zámcích.

Pokud si je chcete vyzkoušet na vlastní tělo, máte možnost například na hradě Rožmberk. V tamní katovně, muzeu hrdelního soudnictví můžete okusit, jak nepříjemná byla palečnice, španělská bota i další nástroje. Co předcházelo samotnému užití mučicích nástrojů, se dozvíte z našeho rozhovoru s kastelánkou Andreou Čekanovou. Navíc se můžete podívat na repliku skutečného katovského meče na stínání hlav.

Křivoklát

Karlštejn; Kalendář vyrytý vězněm ve zdi, díky kterému zjistil, kolik času mu ještě zbývá ve vězení.

V hradních zdech středověkých pevností se vždy našly komůrky, kam strčit nepohodlné oponenty, lapky, poberty a jiné darebáky. Vězni chladných hradních zdí bývali i urozenými pány a často i dětmi. Otec vlasti Karel IV. byl dokonce v dětském věku svým otcem Janem Lucemburským vězněn ve stejném objektu jako několik set let po něm známý alchymista Edward Kelly. Jedná se o hrad Křivoklát. V jeho zdech jsou dodnes zachované vězeňské kopky. Edward Kelly se z hradu pokusil o útěk. Jak dalece byl úspěšný? Poslechněte si v našem rozhovoru.

Karlštejn

Ani císařem a králem založený a dnes tolik obdivovaný hrad Karlštejn se neobešel bez hradního vězení. To se v průběhu staletí stěhovalo do různých prostor. Předchůdkyně Čachtické paní, Kateřina z Komárova, na Karlštejně ke smůle poddaných plně využívala brutálních možností nástrojů mučení. Dnes v rámci druhého návštěvního okruhu, jehož součástí je unikátní kaple Sv. Kříže, nahlédnete do svého času vězeňské cely. Ta vznikla z původní hradní spižírny. Připomínkou vězení je kalendář udělaný vězněm ve zdi, který mu umožňoval zjistit, jak se ukrajuje čas jeho trestu.

Karlštejn; Hradní lapidárium, které dříve sloužilo jako vězení