Mládě supa mrchožravého z pražské zoo si „zaletělo“ do Bulharska. Čeká ho návrat do volné přírody

21. srpen 2020

Zoo Praha se dlouhodobě zapojuje do záchrany ohrožených zvířat. Například do vypouštění jedinců zpátky do volné přírody. Přesně tohle čeká jedno mládě supa mrchožravého, které před nedávnem opustilo brány pražské zoo a vydalo se na cestu do Bulharska.

Sup mrchožravý

U jižního vchodu pražské zoologické zahrady najdete náhradní domov chovného páru supa mrchožravého. Běžně se vyskytují ve velké voliéře mezi dravci, ale tento rok chovatelé museli udělat změnu. „Letos supi měli mládě, bylo to jediné mládě, takže jsme si ho velmi vážili a cenili. Ale už ho nemáme, protože mládě odcestovalo do Bulharska a dneska už má náhradní pěstounské rodiče,“ říká kurátor chovu ptáků Antonín Vaidl.

Cesta malého supa probíhala kvůli koronaviru letecky. „Ráno jsme mládě sebrali rodičům z hnízda, naložili jsme ho do bedny, odebrali krev, udělali různé výtěry,“ popisuje Vaidl.  „Ptáci se obecně neuspávají při transportech, musí být v podstatě dobře udělaná přepravní bedna, tak, aby se nemohli nějak umlátit,“ dodává.

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová