Miroslav Kasan

zprávař

Sleduji pro vás nejdůležitější dění doma i ve světě.

Narodil jsem se před mnoha a mnoha lety v Praze. V porodnici, která se tehdy nacházela na ostrově Štvanice, ale časem ji zrušili. Na jejím místě teď najdete akt sedící dívky od sochaře Jaroslava Horejce.

O pár let později jsem se na protějším zimním stadionu poprvé v životě postavil na brusle. Maminka říkala, že mým učitelem tehdy byl legendární brankář Jirka Holeček. Bohužel si to nepamatuji. Vůni štvanického dřevěného stadionu ale budu cítit pořád, stejně jako křivdu, že tenhle kus naší sportovní historie kvůli lhostejnosti a něčím peněženkám zmizel v nenávratnu.

Do školky a do školy jsem chodil na Praze 1, moji první ZDŠ v Masné ulici ale na přelomu prvního a druhého stupně zrušili. Základku jsem tedy dokončil na náměstí Curieových, tato škola naštěstí funguje dosud. I když jsem celé dětství snil o tom, že budu hercem, tramvajákem nebo automechanikem, nakonec jsem začal studovat Střední průmyslovou školu filmovou v jihočeských Čimelicích.

Zažil jsem tam krásné čtyři roky života v prostředí tehdy bývalého a dnes už znovu Schwarzenberského zámku. Náš ročník byl ale posledním, který tam v roce 1982 maturoval. "Filmovka" se poté z Čimelic přesunula do Prahy a také tato instituce spjatá s mojí životní poutí tedy už neexistuje.

02533038.jpeg

Stejný osud potkal po listopadové revoluci i kasárna v Táboře, kde jsem po celé dva roky počátkem 80. let sloužil lidu se zbraní v ruce, ale hlavně s psacím strojem na stole. Kdo by tehdy tušil, že se mi psaní všemi deseti prsty bude tak hodit i později při práci zprávaře.

Po vojně jsem nastoupil do Jindřišské 16, dnes už neexistujícího sídla tehdy ještě Československé televize. Nejprve jako asistent produkce, poté filmové kamery a ještě později jako asistent zvuku, to už ale na Kavčích Horách.

V roce 1990 jsem z ČST odešel a na krásných pět divadelních sezón se stal zvukařem studia Ypsilon. S prkny, která znamenají svět, jsem se pak o pár let později potkal jako zvukař ještě jednou, a to ve Směšném divadle Luďka Soboty.

Už během působení v Ypsilonce ale začala moje pouť českými rozhlasovými stanicemi. Nejprve to bylo rádio Bonton, po něm City, následovalo rádio Echo a na osm let potom Country radio. Odtud jsem z pozice šéftechnika zrušené kvůli reorganizaci v roce 2002 odešel a nastoupil jako zprávař do Českého rozhlasu. Nejprve to byl Region, poté Regina a od počátku roku 2014 znovu Region. Od listopadu 2015 je to Regina DAB Praha.

Od mixážního pultu jsem ale úplně neutekl. Mým druhým povoláním a koníčkem je hudba, kterou provozuji jako DJ.

Pozorný čtenář si jistě povšiml, že většina institucí, kterými jsem byl coby miminko pronesen nebo jimi později prošel, zanikla. Pevně doufám, že Český rozhlas nic podobného nečeká a posluchači se s mým hlasem na jeho vlnách budou setkávat ještě dlouhá léta.

P.S.: Kniha, u které nikdy neusnu, neexistuje.