Ministr zdravotnictví: Koncerty se zatím nebudou konat ani s podmínkou negativního testu

16. duben 2021

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) uvedl, že koncerty s podmínkou negativního testu zatím nepovolí. Parametry pro rozvolňování kultury bude s epidemiology a ministrem kultury Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) projednávat. 

V pátek 23. dubna se měl v Lucerně konat úvodní koncert projektu Cesta ze tmy, který měl vyzkoušet možnost účasti publika na koncertě pod podmínkou absolvování PCR testu. Cena za test byla součástí cen vstupenky, testovat se mělo poblíž místa koncertu. Arenberger ale pořadatelům sdělil, že koncert se konat nebude.

Čtěte také

„Ministerstvo zdravotnictví a další zúčastněné instituce ale před tím pořadateli Karlu Luxíkovi dali veškerá potřebná povolení a přísliby,“ sdělil ČTK za organizátory Vít Rosenbaum. „Je to největší podraz, jaký jsem kdy zažil. Včera (čtvrtek) jsem byl za panem ministrem na ministerstvu na jednání a o zrušení mi nic neříkal. (...) Koncerty jsem začal připravovat až v momentě, kdy jsem měl všechna povolení a přísliby s konkrétními daty a do přípravy investoval stovky tisíc korun. To všechno jsem teď díky panu ministrovi vyhodil z okna,“ uvedl Luxík.

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) sdělil, že se plánuje sejít s epidemiology a Zaorálkem, aby se připravily mantinely, které umožní pořádat větší kulturní akce. „Nejsme ale tak daleko, abychom mohli příští týden koncert povolit,“ uvedl.

Inspirace v zahraničí

Během května by se podle Arenbergera mohl uskutečnit pilotní projekt podle vzorů akcí, které se konaly v zahraničí – podle ministra někdy s dobrým, někdy špatným výsledkem. Záleží podle něj na tom, jak se bude testovat před akcí a jak se testování zorganizuje.

Ministr kultury Zaorálek dříve uváděl, že jako pilotní projekt otevírání kultury by mohly posloužit některé koncerty Pražského jara, kam by též měli přístup jen lidé negativně otestovaní. Pražské jaro tradičně začíná 12. května.

autor: ech | zdroj: ČTK
Spustit audio