Mezi Palmovkou a Letňany jezdí nově speciální trolejbus. Sveze až 86 cestujících

25. září 2019 08:36

Nový bateriový trolejbus jezdí nově od středy mezi Palmovkou a Letňany. Cestující se s ním svezou na lince 58. 

Do modro-bílého trolejbusu EKOVA ELECTRON 12T se vejde celkem 86 lidí, z toho 28 cestujících se může posadit na dřevěnou, dobře omyvatelnou sedačku. Uvnitř vozidla je klimatizace, automatické vytápění, u druhých dveří je mechanická výklopná plošina pro vozíčkáře. 

Dvanáct metrů dlouhý trolejbus pohání trakční elektromotor, který napájí elektrická energie. A to buď z trolejového vedení nebo z baterií, které jsou vestavěné v trolejbuse.

Baterie si dobíjí jednak na dobíjecích stanicích - jedna z nich je přímo na autobusovém nádraží na Palmovce, případně při jízdě. Při brždění totiž elektromotor funguje jako generátor elektrické energie.

Na dobitou baterii ujede trolejbus v létě, kdy se netopí, až 18 kilometrů, v zimě pak o šest kilometrů dlouhý. A protože úsek Palmovka-Letňany je dlouhý 10 kilometrů, měl by z první do poslední stanice bez potíží dojet. 

Trolejbus má jezdit přibližně měsíc, poté dopravní podnik jeho provoz vyhodnotí. Do roku 2022 by se tento typ vozů měl objevit na lince 119, 131, 191 nebo 140.

Spustit audio