Meteorologové vyhlásili pro Prahu 1. stupeň povodňového nebezpečí, magistrát preventivně uzavře náplavky u Vltavy

14. květen 2021

Pražský magistrát kvůli varování Českého hydrometeorologického ústavu před zvýšenou hladinou řek preventivně uzavře náplavky u Vltavy a protipovodňová vrata na Čertovce. ČTK to dnes sdělil mluvčí města Vít Hofman. Meteorologové po vydatných deštích vyhlásili pro Prahu první stupeň povodňového nebezpečí, který platí také pro jihozápad Čech a část Středočeského kraje.

Praha podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) po obdržení výstrahy postupuje podle povodňového plánu. „Preventivně uzavřeme protipovodňovou bariéru v Čertovce a dále uzavřeme pro veřejnost i náplavky na městských částech Praha 1, 2 a 5,“ řekl. Dodal, že magistrát monitoruje průtok Vltavy a je v kontaktu s Povodím Vltavy a městskými částmi, kterých se situace týká. Momentálně je uzavřena také plavební komora v Modřanech, protože je ucpána splavenými věcmi.

Auta musí z náplavky odjet

Vrata na Čertovce budou s výjimkou cvičení v roce 2019 podle informací magistrátu uzavřena poprvé od povodní v roce 2013. Přístup na náplavky bude znemožněn od pátečního večera, majitelé zaparkovaných vozů s nimi musí do 18:00 odjet, jinak budou auta odtažena.

„Metropole preventivně informovala o možném vývoji nájemce a trhovce na náplavkách již v předstihu několika dní,“ uvedl Hofman. Tam, kde je to možné, bude podle magistrátu průtok vody Prahou regulován nádržemi Vltavské kaskády. Vodní dílo Orlík má podle Povodí Vltavy dostatek prostoru pro naplnění, uvedl Hofman.

Déšť bude pokračovat v sobotu

Česko zasáhly bouřky ve středu večer. Vydatně pršelo také ve čtvrtek a v noci na pátek, kdy vystoupaly hladiny řek hlavně ve Slezsku a na jihozápadě Čech. V pátek by podle předpovědi měl déšť v Česku slábnout, v sobotu ale meteorologové opět očekávají přeháňky a ojediněle bouřky.

zdroj: ČTK
Spustit audio