Martinu Půtovou expřítel polil kyselinou. Přišla kvůli tomu o zrak, teď pomáhá seniorům

25. říjen 2020

Martina Půtová si před sedmi roky prošla peklem. Expartner ji polil kyselinou a mladá žena několik dní bojovala o život. Dnes má diář napěchovaný i přesto, že je nevidomá a zjizvená. Navštěvuje osamělé seniory a pomáhá i lidem s popáleninami. Hostem pořadu Až na dřeň byla letošní laureátka Ceny Olgy Havlové Martina Půtová. 

Navštěvování seniorů je velmi důležité. Obzvlášť v této době, myslí si Martina Půtová. „Pro seniory to teď není vůbec jednoduché. Návštěvy jsou teď sice velmi omezené, ale zavedli jsme alespoň návštěvy po telefonu. O tu službu je velký zájem.“

Návštěvy potmě jsou projekt, který propojuje svět lidí se zrakovým postižením se světem seniorů. „Lidé se zrakovým postižením mají stále potíže sehnat práci, a to i přesto, že jsou třeba vysokoškolsky vzdělaní. Díky tomuto projektu mají práci a na druhou stranu zase můžeme pomoci rodinám, které nemají možnost se naplno věnovat svému seniorovi. Víme, že i v ústavech, kde je o klienty dobře postaráno, mohou být senioři osamělí. Chybí jim návštěvy, prachobyčejné popovídání. A od toho jsme tu my,“ líčí mladá žena. Projekt funguje v několika krajích naší republiky.

Kromě návštěv seniorů se Martina Půtová od roku 2018 zaměřuje také na pomoc lidem s popáleninami. „Mně samotné po úrazu chyběly informace. Na všechno jsem byla sama. Neměla jsem s kým probrat třeba péči o jizvy. Platforma Burn Fighters má lidem s popáleninami pomoci se zorientovat a podat jim pomocnou ruku. Snažíme se lidem ukázat, že život s jizvami nekončí,“ vysvětluje Martina Půtová s tím, že právě finišují přípravy na osvětovou preventivní kampaň.

Martinu Půtovou napadl její expartner, když jí bylo 25 let. Léčba, během které podstoupila řadu operací, trvala tři roky. „Myslela jsem si, že odejdu z nemocnice a budu zdravá. Pak jsem byla najednou doma. Neviděla jsem a nevěděla, co bude. Musela jsem se starat o jizvy, nevěděla jsem, jestli budu ještě někdy pracovat. Bylo to hodně těžké…“

autoři: Kateřina Kubalová , jp